Kmita i Ćwik kandydatami na marszałka sejmiku Małopolski. Żaden nie wygrał
Wicemarszałek Małopolski Józef Gawron (PiS) zgłosił we wtorek kandydaturę radnego, byłego wojewody Małopolski Piotra Ćwika na marszałka województwa. Oznacza to, że Ćwik był kontrkandydatem posła PiS Łukasza Kmity, który po raz piąty ubiega się o ten urząd.
Następna sesja sejmiku w czwartek o godz. 18.00.
Gawron i Ćwik zostali zawieszeni w prawach członków PiS
Zarówno Gawron jak i Ćwik zostali przed sesją zawieszeni w prawach członków PiS.
Gawron uzasadniając zgłoszenie Ćwika podkreślił, że chodzi o dobro Małopolan i o zakończenie sporu w PiS. „Jesteśmy dzisiaj w potwornym klinczu. Nie tylko PiS, ale cały sejmik. Różnie na to reagujemy; koleżanki radne biorą tabletki na stres, bo ten stres wszystkich wykańcza” – mówił wicemarszałek.
Uzasadniają kandydaturę Ćwika wskazał na jego bogate doświadczenie samorządowe, parlamentarne, pracę w kancelarii prezydenta RP.

Radni KO oraz TD-PSL nie zgłosili póki co kandydata
W poprzednich głosowaniach Kmita zyskiwał poparcie: 17, 13, 14, 16 głosów. Do objęcia urzędu marszałka Małopolski kandydat potrzebuje co najmniej 20 głosów.
W 39-osobowym Sejmiku Województwa Małopolskiego PiS ma 21 mandatów, Koalicja Obywatelska – 12, a Trzecia Droga – sześć.
Jeśli do 9 lipca radni nie wybiorą marszałka, to konieczna będzie organizacja ponownych wyborów do sejmiku. Radni wszystkich klubów podkreślali w rozmowach z dziennikarzami, że nie chcą ponownych wyborów m.in. w obawie o niską frekwencję.
KW
Źródło zdjęcia: Jarosław Kaczyński i Ryszard Terlecki. Fot. PAP/Marcin Obara
Komentarze
Pokaż komentarze (59)