Polsko-niemiecki konsultacje międzynarodowe. Fot. X/@PremierRP
Polsko-niemiecki konsultacje międzynarodowe. Fot. X/@PremierRP

"Family photo" - Tusk powitał Scholza. Spotkanie w tej konwencji po latach

Redakcja Redakcja Polityka zagraniczna Obserwuj temat Obserwuj notkę 97
Premier Donald Tusk we wtorek rano powitał w Warszawie kanclerza Niemiec Olafa Scholza, który przybył do Polski na pierwsze od 2018 r. konsultacje międzyrządowe. W pierwszej kolejności obaj przywódcy odbędą spotkanie "w cztery oczy". Zrobiono również pamiątkowe zdjęcie podczas polsko-niemieckich konsultacji międzyrządowych.

Niemiecka delegacja powitana w Polsce 

Wtorkowe konsultacje międzyrządowe powszechnie postrzegane są jako nowe otwarcie w relacjach między oboma krajami. Strona niemiecka może ogłosić inicjatywę dotyczącą świadczeń dla żyjących jeszcze Polaków poszkodowanych w II wojnie światowej. Z danych wynika, że jeszcze żyje ich ok. 40 tys. w Polsce. O reparacjach wszka nie ma już mowy, co przyznał Donald Tusk po wizycie w lutym w Berlinie. 

Ostatnie konsultacje międzyrządowe między Polską a Niemcami odbyły się w 2018 r. z udziałem kanclerz Niemiec Angeli Merkel i premiera Mateusza Morawieckiego. Była to 15. tura takich rozmów.


Kancelaria premiera opublikowała pamiątkowe zdjęcie z wizyty niemieckiej delegacji. "Family photo podczas polsko-niemieckich konsultacji międzyrządowych" – czytamy na X.

Spotkanie ministrów obrony Niemiec i Polski 

We wtorek w Warszawie - w ramach konsultacji - międzyrządowych odbyło się także spotkanie wicepremiera, szefa MON Władysława Kosiniaka-Kamysza z ministrem obrony Niemiec Borisem Pistoriusem.

"Spotkanie dotyczyło relacji dwustronnych w zakresie obronności, jak również bezpieczeństwa Unii Europejskiej i Paktu Północnoatlantyckiego. Ministrowie omówili kwestię lipcowego szczytu NATO w Waszyngtonie oraz sprawy związane z ochroną granic" - przekazał resort obrony na platformie X.


Dom Polsko-Niemiecki w Berlinie 

Kanclerz ma też wspomnieć o ochronie miejsc pamięci polskich ofiar III Rzeszy w Berlinie. W zeszłym tygodniu przygotowano projekt stworzenia w niemieckiej stolicy Domu Polsko-Niemieckiego, którego zadaniem ma być m.in. edukowanie niemieckiego społeczeństwa o losach Polaków pod hitlerowską okupacją, zatwierdził niemiecki rząd.

Niemiecki "Sueddeutsche Zeitung" zapowiedział finalizację trzyczęściowego pakietu o wartości kilkuset milionów euro, który oprócz kwestii historycznych obejmuje też kwestie obronności. "Niemcy mają przyczynić się do obrony wschodniej flanki Polski" - napisano. 

MP

Spotkanie delegacji premiera Donalda Tuska i kancelarza Olafa Scholza w Warszawie/KPRM

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj97 Obserwuj notkę

Inne tematy w dziale Polityka