Fot. Pixabay.com
Fot. Pixabay.com

Ta dieta dobrze wpływa na mózg. Ale jest bardzo kaloryczna

Redakcja Redakcja Dieta Obserwuj temat Obserwuj notkę 11
Modna ostatnio dieta ketogeniczna jest przez niektórych zachwalana, przez innych krytykowana, jednak nie ulega wątpliwości, że badania pokazują jej korzystne działanie na mózg.

Badanie na myszach pokazało, że dieta ketogeniczna powoduje powstawanie substancji wspierających ten organ. Odkrycie może doprowadzić do nowych terapii wspierających pamięć. Nowe badanie zostało opisane na łamach magazynu "Cell Reports Medicine".

Dieta ketogeniczna może być dobra dla zdrowia

- Nasza praca sugeruje, że dieta ketogeniczna pozytywnie działa na mózg w szerokim zakresie. Pokazujemy też mechanizm tego działania, który można wykorzystać do opracowania strategii wspierających starzejący się mózg - mówi prof. Christian González-Billaul z Universidad de Chile, jeden z głównych autorów odkrycia.

A dr John Newman z Buck Institute for Research on Aging dodaje, że “opierając się na wcześniejszych badaniach pokazujących, że dieta ketogeniczna przedłuża życie i wspomaga pamięć starzejących się myszy, nasza praca wskazuje, że nawet oddziałując na starsze myszy, nadal można poprawić zdrowie ich starzejących się mózgów, a zmiany te pojawiają się relatywnie szybko". Badacze zwracają uwagę, że już ponad 100 lat temu  zauważono, że ograniczenie liczby spożywanych kalorii powodowało wydłużenie życia u szczurów. Niekoniecznie jednak najważniejsze muszą być kalorie.

- Teraz już wiemy, że manipulowanie długością życia nie polega konkretnie na jedzeniu mniej. Wiąże się raczej z pewnymi sygnałami w komórkach, które włączają i wyłączają specyficzne reakcje, w odpowiedzi na obecność składników odżywczych. Wiele z tych reakcji jest związanych ze starzeniem się – dotyczą np. wykorzystania białek czy metabolizmu -  wyjaśnia dr John Newman.


"Keto" szkodliwa na pamięć? Naukowcy nie mają wątpliwości

Niektóre z tych sygnałów, o których mówią naukowcy to ciała ketonowe, które powstają w wątrobie, właśnie przy stosowaniu diety ketogenicznej. Już przed siedmioma laty zespół dra Newmana odkrył, że pod wpływem indukowanych dietą ciał ketonowych poprawiało się zdrowie i wydłużało się życie myszy. Najbardziej uderzające było to, że kiedy myszy się starzały, ich pamięć się nie pogarszała. Mogła być nawet lepsza niż, gdy były młodsze.

W najnowszym eksperymencie stare myszy były cyklicznie, na zmianę karmione przez tydzień według diety ketogenicznej (90 proc. kalorii pochodziło z tłuszczu i 10 proc. z białka) i przez tydzień według diety kontrolnej (10 proc. białka, 13 proc. tłuszczu i 77 proc. węglowodanów). Dodatkowo grupa starych myszy była karmiona na zmianę – przez tydzień według diety ketogennej i przez tydzień według diety kontrolnej.

Naukowcy planują dalsze badania nad tą dietą

Dało się zauważyć wyraźne korzyści neurologiczne i behawioralne – donoszą naukowcy. Lepszej pamięci towarzyszyły wyraźne zmiany w funkcjonowaniu neuronów, w tym w działaniu synaps czyli kluczowych dla zapamiętywania połączeń między neuronami. Wystarczył już tydzień działania diety ketogenicznej, aby zmiany te zaczęły być widoczne. Jednym z ważniejszych czynników prowadzących do zauważonych reakcji było BHB – główne ciało ketonowe produkowane pod wpływem diety ketogenicznej.

W dalszych badaniach naukowcy chcą więc sprawdzić, czy podobne efekty da się uzyskać, po prostu podając myszom BHB. - Jeśli udałoby nam się odtworzyć niektóre ważne zmiany w działaniu synaps i pamięci przez same manipulacje sygnałami w odpowiednich komórkach, nie byłoby nawet potrzebne przechodzenie na dietę ketogeniczną – podsumowuje dr John Newman.

Tomasz Wypych

Fot. Kiełbaski z grilla. Źródło: Pixabay.com

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj11 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości