Premier Donald Tusk odwołał Sławomira Dębskiego ze stanowiska dyrektora Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. W swojej karierze kierował Polskim Instytutem Spraw Międzynarodowych dwukrotnie, tym razem został odwołany przed upływem kadencji.
Dyrektor PISM odwołany przed upływem kadencji
„Wczoraj otrzymałem decyzję Prezesa Rady Ministrów Pana Donalda Tuska o zakończeniu mojej kadencji dyrektora Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych przed jej upływem” – poinformował Sławomir Dębski w mediach społecznościowych.
Dębski ocenił, że obecnie PISM jest "marką ekspercką rozpoznawaną i szanowaną". Podziękował wszystkim za współpracę i zapewnił, że "w proces transformacji Instytut wchodzi w znakomitej kondycji". "W ciągu moich kadencji budżet PISM zwiększył się dwu i pół krotnie. Pracownicy Instytutu byli zatrudniani w oparciu o kryteria kompetencji i wiedzy, weryfikowane w otwartym postępowaniu konkursowym" - zapewnia.
Dębski podkreślił, że za czasów jego urzędowania jedna z czołowych, państwowych grup badawczo-analitycznych otworzyła trzy biura zagraniczne - w Waszyngtonie, Brukseli i Berlinie. Przypomniał, że zostały zorganizowane trzy edycje PISM Strategic Ark - "uznawanej w środowisku eksperckim za jedną z najlepszych konferencji strategicznych na świecie".
Kim jest Sławomir Dębski
Sławomir Dębski to historyk, politolog i analityk z tytułem doktora nauk humanistycznych. Studia ukończył na przełomie lat 90. i 2000. zarówno na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, jak również na niepublicznym Uniwersytecie Środkowoeuropejskim w Budapeszcie. Analitykiem PISM został w 2000 roku, a po raz pierwszy objął stanowisko dyrektora placówki w latach 2007-2010. Do Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych powrócił po sześciu latach. Jego zakończona właśnie kadencja trwała od 2016 roku. W latach 2011-2016 Dębski był Dyrektorem Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia.
Polski Instytut Spraw Międzynarodowych (PISM) to państwowa jednostka organizacyjna powołana w 1947, funkcjonująca w obecnej formie na mocy Ustawy z 20 grudnia 1996 w celu prowadzenia działalności badawczej, analitycznej, szkoleniowej i archiwistycznej w zakresie spraw międzynarodowych. Współczesny PISM buduje swój wizerunek jako jednego z opiniotwórczych think tanków w Europie Środkowo-Wschodniej.
Instytut ściśle współdziała z Agencją Wywiadu, Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Służbą Wywiadu Wojskowego i Służbą Kontrwywiadu Wojskowego.
ja
Zdjęcie; fot. X/Sławomir Dębski
Czytaj także:
Inne tematy w dziale Polityka