Honor uratowany. Polacy zremisowali z kandydatami do tytułu

Redakcja Redakcja Euro 2024 Obserwuj temat Obserwuj notkę 56
Reprezentacja Polski zremisowała z Francją 1:1 w swoim trzecim i zarazem ostatnim meczu na mistrzostwach Europy w Niemczech. Gola wyrównującego stan meczu strzelił Robert Lewandowski.

Francja - Polska. Biało-czerwoni się nie poddają

Polska zremisowała z Francją 1:1w swoim trzecim i ostatnim meczu grupy D. Do przerwy kibice nie zobaczyli goli - po pierwszej połowie wynik wynosił 0:0. Francuzi wyszli na prowadzenie w 56. minucie po bramce Kyliana Mbappe. W 79. minucie meczu bramkę wyrównującą z rzutu karnego zdobył Robert Lewandowski.

Do karnego napastnik reprezentacji Polski podchodził dwukrotnie - za pierwszym razem bramkarz Francji Mike Maignan obronił, jednak powtórka wykazała, że nie zrobił tego przepisowo - podczas strzału "Lewego" nie miał obydwu nóg na linii bramkowej.

W konsekwencji sędzia okazał powtórzenie rzutu karnego i tym razem Lewandowski już się nie mylił. Tak wyglądało to z perspektywy kibiców:

Końcówka meczu upłynęła pod znakiem ofensywy Francuzów, którzy zdominowali ostatni kwadrans spotkania. Nie potrafili jednak przełożyć tej przewagi na bramki. W efekcie Polska zdobyła swój pierwszy punkt na niemieckim Euro. Z kolei Francuzi utracili pierwsze miejsce w grupie na rzecz Austriaków, którzy pokonali po dramatycznym meczu Holandię 3:2.

Pierwszy taki przypadek w historii Euro

Dotkliwa porażka Polaków z Austrią i remis w meczu Holandii z Francją spowodowały, że kadra Probierza nie miała nawet matematycznych szans na awans do 1/8 finału mistrzostw Europy. Wtorkowe spotkanie z Francuzami było "meczem o honor". Jednak mimo przyjętej opinii, był to pierwszy taki mecz w historii występu Polaków na mistrzostwach starego kontynentu.

"Mecze o honor" są jednak doskonale znane Polakom podczas występów na Mistrzostwach Świata. Takowe grane były m.in. na mundialach 2002, 2006 i 2018. W XXI wieku Biało-czerwoni zawsze je wygrywali. Warto jednak wspomnieć, że rywale – odpowiednio USA (3:1), Kostaryka (2:1) i Japonia (1:0) - byli znacznie niżej notowani niż obecnie Francja.

Materiał aktualizowany.

na zdjęciu: Dortmund, Niemcy, 25.06.2024. Polak Robert Lewandowski (L) pokonuje z rzutu karnego Mike Maignan (P) z Francji podczas meczu grupy D piłkarskich mistrzostw Europy, 25 bm. w Dortmundzie. (gj) PAP/Marcin Bielecki