Anne Applebaum z zaszczytną nagrodą od Niemców. Są oczarowani

Redakcja Redakcja Media Obserwuj temat Obserwuj notkę 62
Żona szefa MSZ Radosława Sikorskiego została uhonorowana Nagrodą Pokojową Księgarzy Niemieckich. Postanowiono docenić Anne Applebaum za wkład w rozwój demokracji i pokoju.

Applebaum należy do grona najważniejszych analityków autokratycznych systemów rządów i jest uważana za eksperta w dziedzinie historii Europy Wschodniej. Jest autorką monumentalnego "Gułagu", za który otrzymała Nagrodę Pulitzera. Poza tym napisała prace "Za żelazną kurtyną" czy "Zmierzch demokracji". Przeprowadziła też rozmowę z Donaldem Tuskiem do książki "Wybór" wydanej w 2021 r. Jest jedną z najbardziej wpływowych dziennikarek w USA - w latach 2002-2006 należała do kolegium redakcyjnego "The Washington Post". 


Applebaum pisała o Związku Sowieckim i Rosji Władimira Putina

"Dzięki swoim głębokim i poszerzającym horyzonty analizom systemów komunistycznego i postkomunistycznego Związku Sowieckiego i Rosji ujawniła mechanizmy autorytarnego przejmowania i utrzymywania władzy" - napisano w uzasadnieniu rady fundacji. "Dzięki swoim badaniom nad interakcją między gospodarką a demokracją, a także wpływem dezinformacji i propagandy na społeczeństwa demokratyczne, pokazuje, jak kruche są one - zwłaszcza, gdy demokracje są podważane od wewnątrz przez sukces wyborczy autokratów".

Applebaum urodziła się w Waszyngtonie w 1964 roku w rodzinie żydowskiej. Od dziesięcioleci z przerwami mieszka w Polsce. Jest żoną polskiego ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego i matką dwóch synów. Mieszka w Chobielinie.  


Niemiecka nagroda rozdawana od 1950 r. 

Niemiecka organizacja wydawców i księgarzy (Der Boersenverein des Deutschen Buchhandels), przyznaje nagrodę od 1950 roku w uznaniu dla osobistości, które przyczyniły się do realizacji idei pokoju w literaturze, nauce lub sztuce.

Nagroda jest tradycyjnie wręczana pod koniec Targów Książki we Frankfurcie nad Menem, w tym roku 20 października. W 2023 roku uhonorowany został brytyjsko-indyjski pisarz Salman Rushdie. 

Fot. Anne Applebaum/Facebook

GW

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj62 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (62)

Inne tematy w dziale Kultura