Wydłużone składy nad morze
Jak informują PKP Polskie Linie Kolejowe, wakacyjna korekta rozkładu jazdy będzie obowiązywała od 9 czerwca do 31 sierpnia.
Dodatkowo wydłużone zostaną relacje części składów jadących nad morze. Pociąg Grottger, obecnie kursujący na odcinku Przemyśl – Wrocław – Przemyśl, w niedziele będzie jeździł z Kołobrzegu, a pociąg Gałczyński, kursujący na trasie Warszawa – Szczecin – Warszawa, dojedzie do Świnoujścia. Z kolei skład Gwarek zamiast na trasie Katowice – Słupsk pojedzie do Ustki, natomiast pociąg Swarożyc, na co dzień pokonujący trasę Wrocław – Szczecin, będzie dojeżdżał do Kołobrzegu.
Będą utrudnienia na Centralnej Magistrali Kolejowej
PKP Intercity poinformowało też, że podczas trwania letniej korekty rozkładu jazdy do i z Krakowa będzie kursowało ponad 70 par połączeń dalekobieżnych przewoźnika. Bielsko-Białą obsłuży 12 par pociągów, Zakopane – 8, Jelenią Górę – 8, Szklarską Porębę – 3, Kłodzko – 4, a Krynicę-Zdrój – 3. PKP Intercity uruchomi ponadto specjalne połączenia sezonowe, np. pociąg Podhalanin relacji Szczecin – Zakopane – Szczecin oraz dwie pary połączeń kategorii Express InterCity Premium, obsługiwane składami Pendolino, kursujące między Warszawą a Krakowem.
Kolejowy przewoźnik przypomina jednocześnie, że od czerwca do sierpnia zarządca kolejowej infrastruktury, spółka PKP Polskie Linie Kolejowe, będzie prowadziła prace na Centralnej Magistrali Kolejowej, co spowoduje ograniczenie prędkości z 200 km/h do 160 km/h. Z tego powodu pociągi jadące na trasie Warszawa – Kraków – Warszawa oraz Warszawa – Katowice – Warszawa mogą mieć wydłużony czas przejazdu od 11 min. do 23 min.
Nowe perony i przystanki
Jak informują PKP Polskie Linie Kolejowe, od 9 czerwca na stacji Warszawa Zachodnia podróżni skorzystają ze wszystkich dziewięciu nowych platform. Przebudowany peron nr 1 obsłuży pociągi Warszawskiej Kolei Dojazdowej, natomiast przy nowych peronach nr 2 i 3 ponownie zatrzymają się pociągi aglomeracyjne i regionalne. Powróci układ połączeń znany pasażerom sprzed modernizacji stacji, co oznacza, że prawie wszystkie pociągi dalekobieżne PKP Intercity zatrzymają się w centrum Warszawy, a jedynie 39 pociągów nadal zostanie przekierowanych na Warszawę Gdańską. Przed korektą rozkładu było to ponad 100 pociągów.
Z kolei na stacji Olsztyn Główny udostępnione zostaną perony nr 1 i 2, z których zaplanowano odjazdy pociągów regionalnych w kierunku m.in. Działdowa, Iławy, Korsz. Oznacza to, że podróżni skorzystają ze wszystkich zmodernizowanych peronów na stacji. W Małopolsce od 9 czerwca na stacji Zakopane planowane jest oddanie do użytku zmodernizowanego peronu nr 3, a na koniec czerwca peronu jednokrawędziowego nr 4.
PKP PLK wraz z letnią korektą rozkładu jazdy udostępni 13 nowych przystanków. W woj. zachodniopomorskim od 9 czerwca wsiądziemy do pociągów z nowych przystanków: Szczecin Trzebusz, Szczecin Żydowce, Kołobrzeg Ogrody, Kołobrzeg Amfiteatr i Szczecinek Bugno. W woj. świętokrzyskim dojedziemy m.in. do Kielc i Buska-Zdroju z nowych przystanków Nida i Stawiany Pińczowskie, a w woj. dolnośląskim od 9 czerwca wsiądziemy do pociągów z nowego przystanku Strzelce Świdnickie na linii kolejowej z Wrocławia do Sobótki. W woj. lubelskim od 28 czerwca na linii między Łukowem a Lublinem pociągi zatrzymają się na trzech nowych przystankach: w Aleksandrowie, Ustrzeszu i Jaskach oraz dwóch zmodernizowanych – w Milanowie i Bezwoli.
Wakacyjne weekendowe pociągi Polregio
Od 22 czerwca do 31 sierpnia pojawi się nowe połączenie Toruń Wsch.–Kołobrzeg. Pociąg będzie kursować w soboty i niedziele, połączenie będzie obsługiwane przez kupione w 2022 r. składy 22WEg z klimatyzacją, udogodnieniami dla osób z niepełnosprawnościami, miejscami do przewozu rowerów.
Podczas wakacji Polregio uruchomi więcej połączeń na linii helskiej – będzie ich w sumie 44 dziennie. Przewoźnik uruchomi też dodatkowe weekendowe połączenia Gdynia-Kościerzyna, oraz codzienne Gdynia-Łeba i Łeba-Lębork.
W czerwcowe weekendy przed rozpoczęciem wakacji pojedzie dodatkowy pociąg na trasie Szczecin-Świnoujście. Od początku wakacji połączenie to stanie się codzienne. W czasie wakacji na trasie tej pojawią się dwa dodatkowe codzienne połączenia i jedno w soboty, niedziele i święta. Polregio uruchomi też wakacyjne weekendowe pociągi relacji Zielona Góra-Świnoujście, Poznań-Świnoujście i Poznań-Kołobrzeg. W sezonie wakacyjnym w piątki, soboty i niedziele kursować będzie dodatkowy pociąg relacji Szczecin-Kamień Pomorski. Z Koszalina będzie można natomiast dojechać do Mielna Koszalińskiego. Na odcinku Szczecin Główny–Angermunde w dalszym ciągu będzie funkcjonować Zastępcza Komunikacja Autobusowa (ZKA) związana z modernizacją linii kolejowej Szczecin – Berlin.
W Świętokrzyskiem na linii Kielce Gł.–Busko-Zdrój od 9 czerwca pociągi będą dodatkowo zatrzymywać się na dwóch zrewitalizowanych przystankach: Nida i Stawiany Pińczowskie. Natomiast w związku z pracami modernizacyjnymi na odcinku SkarżyskoKamienna–Tomaszów Mazowiecki, od 15 lipca do 3 sierpnia zostanie uruchomiona Zastępcza Komunikacja Autobusowa.
Nowe połączenia i dodatkowe kursy
W województwie lubelskim w wakacyjne soboty i niedziele Polregio uruchomi dodatkowe połączenia na trasach Lublin Gł.–Jarosław, Zamość Wsch. – Rzeszów Gł., Lublin Gł.–Bełżec, Chełm–Włodawa, Zamość Wsch.–Zawada. Przewoźnik przypomina, że od 24 czerwca do 31 września PKP PLK zamyka linię Zwierzyniec-Bełżec.
W województwie warmińsko-mazurskim od 9 czerwca do końca roku niektóre pociągi kursujące dotychczas od poniedziałku do piątku będą dodatkowo kursować w soboty i niedziele. Dotyczy to wybranych połączeń z Olsztyna do Działdowa, Chorzeli, Braniewa i Korsz.
Na Podkarpaciu pojawią się w dni robocze nowe połączenia Strzyżowa nad Wisłokiem z Jasłem. Dodatkowo w soboty i niedziele do końca września kursować będą pociągi sezonowe Rzeszów Gł.– Medzilaborce, Sanok–Medzilaborce, a od 22 czerwca do 25 sierpnia przewidziano dodatkowe połączenie Sandomierz–Rzeszów Gł.
W Lubuskiem uruchomione zostaną dodatkowe połączenia Gorzów Wlkp.-Łagów z przesiadką w Zbąszynku oraz z Gorzowa Wlkp. do Pszczewa, a także z Zielonej Góry do Łagowa i do Pszczewa z przesiadką w Międzyrzeczu.
ja
Na zdjęciu nowy przystanek kolejowy Szczecinie, fot. Bartosz Pietrzykowski/PKP PKL
Komentarze
Pokaż komentarze (15)