Wzrost jakości życia w Polsce był wyraźnie zauważalny przez ostatnie kilka lat. Okazuje się jednak, że poziom naszego dobrobytu jest wyraźnie niższy od tego w krajach "starej" Europy. Na szczęście nie w każdym wskaźniku mierzącym jakość życia jesteśmy na szarym końcu.
Dobrobyt na "tu i teraz" w UE. Jak wypadła Polska?
Statystyki opisała "Rzeczpospolita" powołując się na raport holenderskiego Głównego Urzędu Statystycznego. "Na wspomniany dobrobyt „tu i teraz” składają się takie aspekty jak subiektywna ocena jakości życia pod względem ekonomicznym, zdrowotnym i psychicznym, a także poziomu bezpieczeństwa, jakości środowiska naturalnego, balansu między pracą a czasem wolnym czy zaufania społecznego" - informuje dziennik.
Niestety, pod względem poziomu dobrobytu Polska wypada bardzo blado na tle pozostałych krajów UE. Gorzej żyje się tylko Grekom, Słowakom i Chorwatom. Poziom dobrobytu jest też dość niski na Węgrzech oraz w Rumunii i Bułgarii. W sumie nasz kraj znalazł się na 24 miejscu w Europie.
"Liderami rankingu okazały się Szwecja, Holandia i Irlandia. Poniżej średniej europejskiej wskaźnik ten plasuje się natomiast w krajach Europy Południowej – takich jak Portugalia, Hiszpania czy Włochy, które należą do grona „starych” członków Unii Europejskiej" - czytamy w tekście "Rz".
Mamy najniższy kapitał społeczny
To jednak nie wszystko. Okazuje się bowiem, że Polska wypadła znacznie gorzej w jeszcze jednym wskaźniku. Mowa o tzw. kapitale społecznym, który przekłada się na jakość życia w poszczególnych krajach.
"Rz" donosi, że w jego ramach badano między innymi zaufanie wobec innych ludzi i instytucji, a także gotowość do podejmowania wspólnych inicjatyw społecznych.
"Polska wylądowała w tym zestawieniu na ostatniej pozycji, przed Słowacją, Chorwacją, Grecją, Bułgaria i Węgrami. Najwyższe poziomy kapitału społecznego zanotowano natomiast w Szwecji, Holandii i Finlandii – czyli ponownie w krajach europejskiej Północy" - przekonują autorzy tekstu.
Mamy dobry odpoczynek po pracy? Ten wskaźnik zaskoczył ekspertów
Co ciekawe, dobrze nasz kraj wypadł pod względem równowagi między pracą a czasem wolnym. Jest to o tyle zaskakujące, że Polacy tuż za Grekami są najbardziej zapracowanymi obywatelami Unii Europejskiej.
Wylądowaliśmy w tym zestawieniu na miejscu 14., czyli mniej więcej w środku stawki. Również pod tym względem przodują kraje Północy: Holandia, Szwecja i Irlandia. Na końcu tego punktu rankingu znalazły się od końca: Chorwacja, Grecja, Włochy, Słowacja i Bułgaria.
MB
Zdjęcie ilustracyjne, fot. Pixabay
Inne tematy w dziale Gospodarka