Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: Canva
Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: Canva

Sprawdzono co trzeba jeść, by długo żyć. Jedna dieta jest jak eliksir długowieczności

Redakcja Redakcja Zdrowie Obserwuj temat Obserwuj notkę 17
Odkryto, jakie dieta i składniki odżywcze opóźniają starzenie mózgu. Najwięcej z nich występuje w diecie śródziemnomorskiej. Ważne są zdrowe tłuszcze i przeciwutleniacze, ale to nie wszystko.

W nowym badaniu naukowcy sprawdzili, które obecne we krwi, pochodzące z jedzenia substancje pomagają zachować młody mózg. Okazało się, że wiele z nich występuje w tzw. diecie śródziemnomorskiej. Ważne są m.in. zdrowe tłuszcze i przeciwutleniacze.

Jak zwracają uwagę specjaliści z University of Nebraska Lincoln’s Center for Brain (USA), przeprowadzono już wiele badań nad tym, co szkodzi mózgowi i przyspiesza jego starzenie się. Mniej wiadomo o tym, co sprzyja młodości tego narządu.

Niektóre produkty opóźniają starzenie mózgu

Znaczna część wcześniejszych projektów badawczych opierała się na ankietach sprawdzających styl żywienia uczestników. Teraz, w badaniu z udziałem setki ochotników w wieku 65-75 lat, naukowcy postąpili inaczej. Przeanalizowali dane na temat stanu organizmów uczestników, a także informacje demograficzne i dotyczące aktywności fizycznej. M.in. przyjrzeli się ich mózgom z pomocą skanera MRI i poddali serii testów sprawdzających zdolności poznawcze. Informacje te odnieśli do zmierzonego stężenia obecnych we krwi różnych, pochodzących z żywności związków. Jak się okazało, osoby, który mózgi wyglądały na starsze miały we krwi inny profil składników odżywczych. Korzystnie działały zdrowe kwasy tłuszczowe, takie jak kwas linolenowy, eikozapentaenowy, eikozadienowy oraz lignocerynowy. Ponadto mózg w dobrym stanie pomagały utrzymać przeciwutleniacze i karotenoidy, w tym cis-luteina, trans-luteina, zeaksantyna, witamina E oraz cholina. Znaczna ilość tych substancji występuje np. w składnikach tzw. diecie śródziemnomorskiej.


- Przebadaliśmy poszczególne biomarkery żywieniowe, takie jak profil kwasów tłuszczowych, znane z tego, że są istotne dla zdrowia. Wyniki zgadzają się z licznymi badaniami wskazującymi na pozytywne zdrowotne skutki diety śródziemnomorskiej. Wskazuje to, że żywność to na wartość żywności bogatej w wymienione korzystne substancje. Nasze badanie wskazuje na konkretne biomarkery żywieniowe, które można pozytywnie powiązać z lepszymi zdolnościami poznawczymi i zdrowiem mózgu - podkreśla prof. Aron Barbey, współautor publikacji, która ukazała się w piśmie „Nature Aging”.

Planowane kolejne badania 

On i jego zespół zamierzają kontynuować badania, licząc nawet na opracowanie opóźniających starzenie mózgu terapii. Kolejny krok będzie obejmował przeprowadzenie randomizowanych, kontrolowanych badań. Zostaną z nich wyizolowane poszczególne substancje odżywcze powiązane z korzystnym działaniem na zdolności poznawcze i zdrowiem mózgu, które będą podawane formie nutraceutyków, czyli środków spożywczych pochodzenia naturalnego, które łączą w sobie wartości odżywcze oraz cechy preparatów farmakologicznych i wykazują korzystny wpływ na organizm. Pozwoli to ocenić, czy zwiększenie poziomu tych związków prowadzi do poprawy możliwości kognitywnych i struktury, funkcji oraz metabolizmu mózgu.

- Istnieje ogromne zainteresowanie naukowe i medyczne zrozumieniem wpływu odżywiania na zdrowie mózgu. Dlatego National Institutes of Health niedawno uruchomiły dziesięcioletni, strategiczny plan mający na celu przyspieszenie badań nad żywieniem. Nasza praca bezpośrednio wpisuje się w tę kluczową inicjatywę, mając na celu dostarczenie cennych informacji na temat tego, jak style żywieniowe wpływają na zdrowie mózgu i funkcje poznawcze - dodaje prof. Aron Barbey.

To nie jedyne potwierdzenie, że to, co jemy wpływa na najważniejszy ludzki organ. Polscy badacze odkryli, że szkodliwe związki z jelit uszkadzają mózg. Naukowcy z Zakład Mikrobiologii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu Wykazali, że szkodliwe związki produkowane przez bakterie w jelitach dostają się do krwiobiegu, a stamtąd do mózgu, uszkadzając neurony. Odkrycie może dowodzić, że metaboliczna endotoksemia, czyli zespół nieszczelnego jelita jako przyczyna wielu dolegliwości powodującego zaburzenia układu pokarmowego, bóle brzucha, biegunkę, zaparcia, wzdęcia, podobnie jak długotrwały stres czy niewłaściwa dieta, wpływają destrukcyjnie na pracę mózgu, w konsekwencji prowadząc m.in. do rozwoju chorób neurodegeneracyjnych.

Tomasz Wypych

Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: Canva

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj17 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości