Polska od początku wybuchu wojny pomaga Ukrainie. Pojawił się teraz nowy pomysł wsparcia naszych wschodnich sąsiadów. Szef MSZ Radosław Sikorski zdradził, że Polska planuje wyszkolić ukraińską jednostkę złożoną z obywateli tego kraju przebywających w Polsce, którzy podlegają wcieleniu do wojska ukraińskiego.
Szkolenia jedynie w Polsce
– Polska rozważyła prośbę ukraińską, jeśli chodzi o szkolenia, ale doszliśmy do wniosku, że i bezpieczniej, i wydajniej będzie wyszkolić ukraińską jednostkę złożoną z Ukraińców w Polsce, którzy podlegają wcieleniu do wojska ukraińskiego, i że to po prostu będzie skuteczniejszy sposób pomocy Ukrainie – stwierdził szef polskiej dyplomacji. Sikorski uczestniczył w Pradze w dwudniowym nieformalnym spotkaniu ministrów spraw zagranicznych Sojuszu Północnoatlantyckiego.
Polski minister powiedział także, że poinformował partnerów o trwających negocjacjach z Ukrainą o dwustronnej umowie dotyczącej bezpieczeństwa. – Te negocjacje idą sprawnie – stwierdził Sikorski i dodał, że ma nadzieję na podpisanie umowy jeszcze przed szczytem NATO w lipcu br. w Waszyngtonie.
Broń bez żadnych ograniczeń
Szef MSZ zdecydowanie opowiedział się również za możliwością wykorzystywania przez Ukraińców broni bez żadnych ograniczeń. – Życzymy Ukrainie zwycięstwa. Życzymy jej pełnego odzyskania wszystkich okupowanych terytoriów – powiedział Sikorski i dodał, że prawo wojenne określa cele, które może atakować ukraińska armia.
Przypomniał także wspólną polsko-grecką inicjatywę utworzenia ogólnoeuropejskiego systemu obrony powietrznej. Polska wsparła też ideę utworzenia europejskich sił szybkiego reagowania.
– Odstraszenie Putina jest zadaniem dla NATO, a Europa musi być w stanie radzić sobie sama z zagrożeniami niższego rządu – powiedział Sikorski.
Ogromne pieniądze dla Ukrainy
Dwudniowe spotkanie ministrów NATO w Pradze było ostatnią okazją do bezpośredniej wymiany poglądów przed szczytem. Zdaniem szefa polskiej dyplomacji rozmowy w Pradze przybliżyły wypracowanie ważnych decyzji, dotyczących m.in. wzmocnienia przekazu w sprawie przyszłego członkostwa Ukrainy w Sojuszu oraz ustanowienia mechanizmu finansowego wsparcia dla obronności Ukrainy w wysokości około 40 miliardów dolarów rocznie. Połowę mają wpłacać Stany Zjednoczone.
MP
Szef polskiego MSZ Radosław Sikorski; fot. EPA/MARTIN DIVISEK / POOL
Czytaj dalej:
Inne tematy w dziale Polityka