Główny Urząd Statystyczny opublikował w środę szybki szacunek inflacji za maj. Wynika z niego, że ceny w Polsce rosły w tempie 2,5 proc. w skali roku. GUS podaje, że w stosunku do poprzedniego miesiąca ceny wzrosły o 0,1 proc.
Maj 2024. Inflacja w Polsce nieznacznie w górę
GUS podaje, że w kwietniu ceny rosły w Polsce rosły o 2,4 proc. w ujęciu rok do roku. W maju ceny w Polsce rosły w tempie 2,5 proc. w skali roku.
„Prognozy 6-7 proc. inflacji na koniec roku znowu przeżywają cięższe chwile. (…) Inflacja dalej w celu (na chwilę). Z jeszcze lepszych informacji inflacja bazowa dalej obniżyła się do ok. 3,9% r/r. - podają na X Analizy Pekao.
Inflacja rośnie - skutki przywrócenia 5 proc. VAT na żywność
Zdaniem ekonomistów do kontynuacji wzrostu inflacji ma się przyczyniać dalsze ujawnianie się efektu powrotu stawki VAT na żywność do 5 proc. Chociaż VAT 0 procent na podstawowe produkty żywnościowe przestał obowiązywać z dniem 1 kwietnia, to wiele sieci handlowych postanowiło zamrozić VAT na kolejny miesiąc w stosunku do znacznej części swojej oferty.
Ale to się właśnie odbija na wzroście cen.
Według ekspertów w Polsce utrzymuje się podwyższona inflacja bazowa. Problematyczne z punktu widzenia wskaźnika CPI są ceny usług. Dynamika cen usług pozostaje na wyższym poziomie niż dynamika cen towarów. Dzieje się tak dlatego, że w kształtowaniu się cen usług dużą rolę odgrywa wzrost wynagrodzeń, zwiększający koszty po stronie pracodawców.
Polski Instytut Ekonomiczny o tempie wzrostu cen
„Inflacja lekko wzrosła w maju do 2,5 proc. Cen żywności podniosły się nieznacznie mimo wyższej stawką VAT. Inflacja bazowa dalej spadała – szacujemy, że oscyluje blisko 3,8 proc. Tempo wzrostu cen jest zbliżone do pozostałych państw Europy Środkowej” - podaje na X Polski Instytut Ekonomiczny.
ING Economics Poland: Wzrost cen w maju był symboliczny
Z kolei ING Economics Poland tak komentuje dane GUS o majowej inflacji w Polsce:
„Inflacja CPI kontynuuje wzrostowy trend, ale wzrost cen w maju był symboliczny (0,1%m/m oraz 2,5%r/r vs 2,4%r/r w kwietniu), co jest pozytywnym zaskoczeniem. Niewielkim spadkom cen paliw i nośników towarzyszył bardzo niski wzrost cen żywności. Szacujemy, że inflacja bazowa obniżyła się w okolice 3,8-3,9%r/r. Nieco niższy miesięczny wzrost bazowej, ale to typowe dla maja (0,2%m/m). RPP utrzyma jednak restrykcyjne nastawienie i stopy procentowe bez zmian do końca 2024, bo jednocześnie gospodarka odbija”.
KW
Źródło zdjęcia: Inflacja w Polsce nieznacznie wzrosła. Fot. PAP
Inne tematy w dziale Gospodarka