Europol tego się nie spodziewał. Hakerzy byli sprytniejsi

Redakcja Redakcja Przestępczość Obserwuj temat Obserwuj notkę 5
Kompromitacja europejskiej superpolicji. Hakerzy wykradli ważne dane i handlują nimi w Internecie. Jak poinformował niemiecki tygodnik „Der Spiegel”, cyberprzestępcy wydobyli je z wewnętrznego serwisu Europolu.

Hakerom udało się dostać do serwisu internetowego Platforma Europolu dla Ekspertów (EPE), który służy policjantom z całej Europy do wymiany informacji; teraz przestępcy sprzedają swoje łupy w Internecie. Wszystko wskazuje więc na to, że hakerom najwyraźniej udało się włamać na ściśle strzeżoną, zamkniętą platformę Europolu. 


Baza danych o przestępczości w niepowołanych rękach

Tysiące funkcjonariuszy policji i ekspertów z całej Europy wymieniają się na EPE wiedzą i informacjami na tematy związane z przestępczością. Tylko administratorzy mogą dodawać nowych użytkowników platformy, którą Europol określa jako jedną ze swoich głównych aplikacji. Teraz jednak cyberprzestępcy oferują dane ukradzione z platformy na sprzedaż. Jak pisze "Der Spiegel", o tym, że w maju doszło do wycieku danych Europolu, napisał w piątek użytkownik forum popularnego wśród hakerów. Poinfoemował, że sprzedaje dzisiaj cały zbiór danych Europolu. Oferowany pakiet obejmował dokumenty PDF, dane członków Europolu i kod, który został sklasyfikowany jako przeznaczony wyłącznie do użytku służbowego. Na cyberprzestępczym forum można się dowiedzieć, że skradzione dane zostały już sprzedane, ale informacji tej nie da się zweryfikować.

Rzeczniczka Europolu potwierdziła jedynie, że doszło do incydentu w zamkniętej grupie na platformie EPE i zapewniła, że „pierwsze działania zostały już podjęte". Nie wiadomo jeszcze, w jaki sposób hakerzy włamali się do systemu. Wiadomo jednak, że EPE jest niedostępna od piątku.

Agencja Unii Europejskiej ds. Współpracy Organów Ścigania, czyli Europol to policyjna agencja Unii Europejskiej z siedzibą w Hadze. Pierwsza wzmianka o utworzeniu Europolu pojawiła się w Traktacie z Maastricht, zawartym w 1992 roku. Agencja rozpoczęła ograniczone działania 3 stycznia 1994 r., jako Europol Drugs Unit (EDU). W 1998 roku państwa członkowskie ratyfikowały Konwencję o Europolu, która weszła w życie jeszcze w październiku tego samego roku. Europejska agencja policyjna swoją pracę rozpoczęła 1 lipca 1999 roku. 


Europol - Polska też w nim uczestniczy

Europol zatrudnia około 800 osób, w tym około 100 analityków oraz 145 oficerów łącznikowych. Wielkość agencji wynika z faktu, że jest w stałym kontakcie z setkami organizacji zajmujących się egzekwowaniem prawa, z których każda ma swoją komórkę wspierającą działania Europolu. Obecnie agencja współpracuje ze wszystkimi 27 państwami członkowskimi. Europol posiada odrębną osobowość prawną. 1 września 2004 w skład Europolu zostało przyjętych 7 nowych krajów członkowskich Unii Europejskiej: Cypr, Czechy, Litwa, Łotwa, Słowacja, Słowenia i Węgry.1 listopada 2004 pełne członkostwo uzyskała Polska, a 1 lipca 2005 – Estonia.

Celem Europolu jest poprawienie efektywności działania i współpracy między kompetentnymi władzami krajów członkowskich w zakresie zapobiegania i zwalczania zorganizowanej przestępczości o międzynarodowym charakterze. Misją agencji jest wniesienie wkładu w sferze egzekwowania prawa w Unii Europejskiej odnośnie do tej formy przestępczości.

Europol jest organizacją wielodyscyplinarną, obejmującą nie tylko regularnych funkcjonariuszy policji, ale i członków agend krajów członkowskich zajmujących się egzekwowaniem prawa, jak urzędnicy celni i imigracyjni, policja finansowa itd. Europol pomaga też w przezwyciężaniu barier językowych w międzynarodowej współpracy policyjnej. Każdy funkcjonariusz z agend zajmujących się egzekwowaniem prawa w krajach członkowskich może zgłosić pytania w języku ojczystym do swojej narodowej jednostki Europolu i otrzymać odpowiedź w tym samym języku.

Możliwe są trzy poziomy współpracy: pierwszy to współpraca techniczna i szkolenia; kolejny to współpraca strategiczna polegająca na wymianie informacji i doświadczeń w zwalczaniu przestępczości zorganizowanej; najwyższy szczebel to współpraca w zakresie wymiany danych osobowych i spełnianie wymagań Europolu co do ochrony i bezpieczeństwa danych.   


Fot. Siedziba Europolu w Hadze/Wikipedia 

Tomasz Wypych


Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj5 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo