ONZ. Polska za rezolucją popierającą status stałego członka dla Palestyny
W piątek Zgromadzenie Ogólne ONZ uchwaliło rezolucję popierającą przyznanie statusu stałego członka Palestynie. Wśród 143 państw głosujących za rezolucją była Polska. Przeciw rezolucji było dziewięć państw, a 25 się wstrzymało od głosu.
- Rezolucja Zgromadzenia Ogólnego w sprawie członkostwa Palestyny w ONZ to ważny krok w kierunku dwupaństwowego rozwiązania konfliktu izraelsko-palestyńskiego. Dlatego Polska za nią głosuje – uzasadniał w piątek stały przedstawiciel RP przy ONZ Krzysztof Szczerski.
- Pozostajemy również po stronie pokoju i stabilności na Bliskim Wschodzie. Zarówno Palestyńczycy, jak i Izraelczycy żyją w strachu i cierpieniu zbyt długo – ocenił Szczerski. Zwrócił uwagę, że Polska jest gotowa, by z udziałem stron, partnerów regionalnych i międzynarodowych promować powrót do procesu dyplomatycznego, wiodącego do negocjowanego rozwiązania dwupaństwowego na podstawie międzynarodowo uzgodnionych parametrów.
Ambasador Izraela w Polsce: To zła i szkodliwa decyzja
Do polskiego głosowania odniósł się błyskawicznie ambasador Izraela w naszym kraju, czyli Jakow Liwne.
„Polska popierająca członkostwo Palestyny w ONZ po masakrze 7.10 to niebezpieczny precedens nagradzania agresora” - napisał w mediach społecznościowych.
Zdaniem dyplomaty „to kontynuacja antyzachodniej decyzji Sowietów z 1988 r. o uznaniu »państwa palestyńskiego«”. Według Liwnego, wynik głosowania to „całkowite pogwałcenie Karty Narodów Zjednoczonych dla korzyści politycznych. To zła i szkodliwa decyzja dla bezpieczeństwa, stabilności i Polski”.
Projekt rezolucji ONZ: Państwo Palestyna kwalifikuje się do członkostwa
Warto pamiętać, że to nie koniec procedury ONZ. Przyznanie statusu stałego członka musi zatwierdzić Rada Bezpieczeństwa, Zgromadzenie Ogólne wezwało do ponownego rozpatrzenia wniosku w sprawie zapewnienia Palestyńczykom tego prawa.
Projekt rezolucji określa, że państwo Palestyna kwalifikuje się do członkostwa – rezygnując z pierwotnego sformułowania, że w ocenie Zgromadzenia Ogólnego jest to „państwo miłujące pokój”. Dokument zaleca, aby Rada Bezpieczeństwa ponownie rozpatrzyła prośbę status członka „przychylnie”.
W ostatecznym projekcie porzucono sformułowanie, które stawiałoby Palestynę „na równi z państwami członkowskimi”. Jest tam m.in. zapis dotyczący kwestii głosowania: „Państwo Palestyna nie ma prawa głosowania w Zgromadzeniu Ogólnym”.
Lista nowych możliwych przywilejów dla Palestyny
Lista nowych przywilejów obejmuje m.in. przyznanie Palestynie prawa do wypowiadania się we wszystkich kwestiach, nie tylko tych związanych z Palestyńczykami i Bliskim Wschodem; do proponowania punktów porządku obrad i udzielania odpowiedzi w debatach; prawo do wyboru na przewodniczącego głównych komisji Zgromadzenia; prawo do udziału w konferencjach ONZ i międzynarodowych zwoływanych przez tę organizację.
18 kwietnia USA zawetowały szeroko popieraną uchwałę Rady Bezpieczeństwa, która torowałaby drogę do pełnego członkostwa Palestyny w ONZ. Zastępca ambasadora USA przy ONZ Robert Wood przyznał w piątek, że jego kraj głosował przeciw rezolucji, choć opowiada się za rozwiązaniem dwupaństwowym. Powtórzył, że istnieje proces uzyskania pełnego członkostwa w Organizacji Narodów Zjednoczonych. Za najlepszy sposób zapewnienia Palestynie pełnego członkostwa w ONZ uznał bezpośrednie negocjacje z Izraelem. Jak dodał, Palestyna zachowuje status obserwatora. Nie ma m.in. prawa wyboru do Rady Bezpieczeństwa.
KW
Źródło zdjęcia: Ambasador Izraela w Polsce Jakow Liwne. Fot. PAP/EPA/WAEL HAMZEH / PAP/Paweł Supernak / Canva
Komentarze
Pokaż komentarze (117)