Sejm skierował w środę projekt ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy do dalszych prac w Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych. Wcześniej posłowie odrzucili wniosek Konfederacji o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu.
Zdecydowana większość posłów "za" dalszymi pracami
Za wnioskiem Konfederacji o odrzucenie projektu głosowało 22 posłów, 401 było przeciw, nikt się nie wstrzymał. Tym samym projekt został skierowany do dalszych prac w Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych.
Posłowie przegłosowali też wniosek Marszałka Sejmu o wyznaczenie terminu sprawozdania komisji umożliwiającego rozpatrzenie go na bieżącym posiedzeniu Izby.
Będą zmiany w sprawie statusu pobytu Ukraińców
Wiceszef MSWiA Maciej Duszczyk mówił w środę w Sejmie, że jedną z podstawowych zmian, które wprowadzi nowelizacja, jest możliwość zmiany obecnego statusu pobytu z ochrony tymczasowej na pobyt tymczasowy. Dodał, że będzie on przyznawany na trzy lata.
Zmiana będzie możliwa po spełnieniu kilku warunków, m.in. posiadania od co najmniej 365 dni aktywnego numeru PESEL UKR. Duszczyk zwrócił uwagę, że wystąpienie o zmianę statusu będzie możliwe, jeśli obywatel Ukrainy będzie miał ważny dokument podróży.
Zmiana statusu pobytowego nie będzie jednak koniecznością, a osoby, które o nią nie wystąpią, nadal będą mogły posługiwać się statusem ochrony tymczasowej.
"To kwestia związana z bezpieczeństwem, ponieważ wszystkie te wnioski będą sprawdzone przez odpowiednie służby: Straż Graniczną, ABW, Policję po to, żeby ewentualnie móc zweryfikować pod kątem bezpieczeństwa państwa osoby, które na terytorium Polski się znajdują" – powiedział Duszczyk.
Wiceszef MSWiA zaznaczył, że regulacja wprowadza także zmianę terminu na uzyskanie numeru PESEL UKR – z dotychczasowych 30 dni na "niezwłocznie".
Obowiązek szkolny dla ukraińskich dzieci. Będą otrzymywać 800 plus
Kolejne zmiany to wprowadzenie przepisów umożliwiających wprowadzenie obowiązku szkolnego od 1 września tego roku.
"Szacujemy, że od 50-80 tys. dzieci ukraińskich nie uczęszcza tak naprawdę do żadnej szkoły" – mówił Duszczyk.
Dodał, że tylko dzieci w polskim systemie oświaty będą mogły otrzymać świadczenie 800 plus i wszystkie inne świadczenia rodzinne. Zmiana ma wejść w życie od nowego roku.
Wiceszef MSWiA podkreślał, że w regulacji zaproponowano, by z miejsc zbiorowego zakwaterowania korzystały jedynie osoby, dla których jest to niezbędne. Zaproponowano ponadto, by część świadczenia 800 plus "była elementem współpłacenia za pobyt" w takich miejscach.
Duszczyk przedstawił dane, z których wynika, że PESEL UKR ma w Polsce 953 tys. osób, z czego ok. 355 tys. to dzieci, z czego 290 tys. to dzieci w wieku szkolnym. Dodał, że w ostatnich dwóch miesiącach liczba ta spadła o ok. 30 tys.
Zaznaczył, że osoby z PESEL UKR to osoby niepodlegające mobilizacji na Ukrainie.
Wiceminister cyfryzacji Michał Gramatyka zapowiedział, że w formie poprawki poselskiej zostanie zgłoszona zmiana do ustawy dotycząca cyberbezpieczeństwa. Chodzi o to, żeby zawęzić zakres publikacji kodu źródłowego aplikacji mObywatel w taki sposób, aby ujawniać tylko to, co nie zagraża funkcjonowaniu aplikacji i danym użytkowników oraz nie jest związane – jak to ujął Gramatyka – "ze sposobem, w jaki aplikacja komunikuje się z pewnymi zastrzeżonymi przestrzeniami cyberświata".
Wiceszefowa MEN Joanna Mucha podkreśliła, że każde dziecko ma prawo do edukacji i zachowania własnej tożsamości.
"Dzieci ukraińskie zostaną w Polsce albo nie zostaną. Dzisiaj tego nie wiemy, ale prawem każdego dziecka jest to, żeby uzyskało edukację, która jest uszyta na miarę dla tego dziecka" – powiedziała.
PiS popiera projekt ustawy, ale jest za stopniowym wygaszaniem pomocy
W debacie zdecydowana większość klubów i kół opowiadała się za dalszym procedowaniem ustawy. W imieniu klubu PiS taką deklarację złożył b. wiceszef MSWiA, a obecnie poseł PiS Paweł Szefernaker, który jednak ocenił, że powinno się dążyć do stopniowego wygaszania ustawy pomocowej.
MB
Fot. Obywatele Ukrainy. Źródło: Pixabay.com
Czytaj dalej:
Inne tematy w dziale Polityka