Samolot F-16 Vista. Fot. X/@NazologyInfo
Samolot F-16 Vista. Fot. X/@NazologyInfo

Tego jeszcze nie było. F-16 sterowany przez AI, na pokładzie ważny urzędnik

Redakcja Redakcja Innowacje Obserwuj temat Obserwuj notkę 22
Sztuczna Inteligencja podbija rynek wojskowy. Tym razem Stany Zjednoczone przeprowadziły eksperymentalny lot, w którym myśliwiec F-16 sterowany był przez AI. Na pokładzie znajdował się amerykański sekretarz ds. sił powietrznych Frank Kendall. Urzędnik stwierdził po podróży, że ufa AI na tyle, by powierzyć jej nawet decyzję o użyciu broni.

F-16 sterowany przez AI 

Jak podaje agencja Associated Press, która została dopuszczona do trzymanego w tajemnicy lotu z bazy Edwards w Kalifornii, Frank Kendall spędził na pokładzie pomarańczowo-białego F-16 Vista około godziny. W tym czasie kierowany przez AI samolot miał wykonać "błyskawiczne manewry" przy prędkości ponad 885 km/h, osiągając przeciążenie sięgające 5 g. Samolot wykonywał manewry wspólnie ze sterowanym przez człowieka myśliwcem oddalonym o 300 metrów.

Według AP, Kendall - czołowy urzędnik cywilny Pentagonu odpowiedzialny za Siły Powietrzne USA - powiedział potem, że "widział wystarczająco wiele podczas swojego lotu, że zaufałby tej wciąż uczącej się AI w kwestii decyzji, czy użyć broni".


Ludzki pilot bez szans z AI

Pilotujący F-16 system Vista szkolony jest na danych pozyskiwanych zarówno na symulatorach, jak i lotach pilotów myśliwców. Jego pierwszy lot miał miejsce we wrześniu 2023 roku, lecz według Associated Press od tego czasu tak szybko się uczy, że jest w stanie pokonać w pojedynku ludzkiego pilota. Według amerykańskiego wojska, żadne inne siły zbrojne nie posiadają tak zaawansowanego i używanego w ten sposób systemu.

– To ryzyko dla bezpieczeństwa nie mieć tego. W tym momencie po prostu musimy to mieć – powiedział Kendall.

Gorąca dyskusja 

Wysiłki USA i innych krajów podejmowane dla rozwoju autonomicznych systemów uzbrojenia, od lat budzą duże kontrowersje i obawy m.in. na forum ONZ. W 2023 roku Zgromadzenie Ogólne przyjęło rezolucję mówiącą o zagrożeniach związanych z "robotami-zabójcami".

To nie przeszkadza jednak dalszemu rozwojowi. AP pisze, że sztuczna inteligencja stanowi jeden z największych postępów w lotnictwie wojskowym, a Siły Powietrzne intensywnie ją wykorzystują. służby planują utworzenie floty składającej się z ponad 1000 bezzałogowych samolotów bojowych, a pierwszy z nich ma zacząć działać przed 2028 rokiem.

MP

Samolot F-16 Vista. Fot. X/@NazologyInfo

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj22 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (22)

Inne tematy w dziale Technologie