Zatrważające dane przed majówką. Polacy nie wyobrażają sobie majowego weekendu bez grilla i… procentów. Blisko 89 proc. z nas planuje zakup alkoholu.
Majówka na alkoholowej bani? To potwierdzają dane
Wśród Polaków, którzy będą grillować w majówkę, 88,7 proc. planuje kupić alkohol. Blisko połowa z tych osób przewiduje, że napoje procentowe będą stanowiły od 30 proc. do nawet 50 proc. wydatków związanych z biesiadowaniem. Natomiast jedna piąta przeznacza na te trunki więcej niż połowę budżetu. Eksperci przekonują, że wyniki są zatrważające, ale nie zaskakują. Jednocześnie zwracają uwagę na drugie dno sprawy.
– Ten obraz jest dość niepokojący, ale niezaskakujący. Dane są z jednej strony zatrważające, ale z drugiej strony chyba mało kto spodziewałby się innych. W naszej kulturze alkohol jest nieodzowną częścią biesiadowania. Jest bardzo mocno zakorzeniony w polskiej tradycji grillowania i raczej nic nie zapowiada, żeby ten stan się zmienił. Widać też, że dla dużej części Polaków trunki alkoholowe będą numerem jeden w wydatkach, a nie żywność – mówi Robert Biegaj, ekspert rynku z Grupy Offerista.
Ponadto badanie wyraźnie pokazuje, że w sumie aż 88,7 proc. ankietowanych wyda jakieś pieniądze na alkohol w związku z grillowaniem w majówkę. Tylko 4,2 proc. uczestników sondażu planuje taką rozrywkę bez zakupu tego typu napojów. Z kolei 7,1 proc. respondentów jeszcze nie wie, czy nabędzie jakiekolwiek napoje z procentami na tę okazję.
81 proc. dorosłych Polaków spożywa alkohol okazjonalnie
– Dane nie odbiegają od ostatniego raportu pt. ,,Alkohol w Polsce”, według którego 81 proc. dorosłych Polaków spożywa alkohol okazjonalnie. W naszej kulturze jest on pożądanym elementem wszelkiego rodzaju imprez. Wynika to z wielowiekowej tradycji naszego społeczeństwa. Wszystkie ważne wydarzenia rodzinne są związane z przyjęciami, na których nie stroni się od alkoholu – stwierdza Andrzej Wojciechowicz, wieloletni ekspert rynku detalicznego.
Według sondażu, 73 proc. konsumentów planuje zakup piwa. Ponad 21 proc. badanych sięgnie po wódkę, a tylko niecałe 6 proc. nabędzie wino lub cydr.
– Alkohol jest powszechnie obecny. Nie wyobrażamy sobie kilku wolnych dni bez procentów. To podejście także widać po trzymaniu się przy takich tradycyjnych polskich trunkach, jak wódka i piwo – komentuje dr Andrzej Maria Faliński ze Stowarzyszenia Forum Dialogu Gospodarczego.
Z obserwacji Andrzeja Wojciechowicza wynika, że jeśli chodzi o konsumpcję alkoholi, to wracamy do modelu „wschodniego”, w którym spożywa się więcej mocnych trunków. Mniej widoczny w polskim społeczeństwie jest, przypisany do wina, model „zachodni”.
– Tak naprawdę trudno wiarygodnie dyskutować o bieżącym budżecie w kontekście niesłychanych przepychanek promocyjnych na napoje alkoholowe dwóch wiodących dyskonterów. Dzięki tej wątpliwej moralnie kampanii, konsumenci zapewne mają wystarczające zapasy i nie przeznaczą zbyt wielkich środków na zakup kolejnych alkoholi – dopowiada ekspert.
Ładna pogoda to więcej kasy na alkohol? "Wariant optymistyczny dla handlu"
Natomiast dr Faliński uważa, że zapowiadana pogoda może w wydatny sposób wpłynąć na poziom wydatków, zwłaszcza na alkohol. Jeśli faktycznie dopisze, a na to się raczej zapowiada, to wówczas będzie można spokojnie dołożyć nawet 10-15 punktów procentowych do wzrostu wydatków na alkohol. To wariant optymistyczny dla handlu. Dla sklepów to zdecydowanie ważny okres, zwłaszcza biorąc pod uwagę dni świąteczne i związane z tym zamknięcie placówek. Jeśli będzie ciepło, to Polacy pojadą na działkę czy pójdą do ogródka, zaproszą gości i automatycznie tego alkoholu po prostu znacznie więcej się sprzeda. Mniej zamożni rodacy sięgną z tej okazji po najtańsze produkty pod markami własnymi sieci handlowych, a zamożniejsi po droższe trunki. Do tego dojdą zakupy różnego typu żywności na grilla.
Tak już jest, że Polacy traktują grilla jako okazję do napicia się alkoholu. I to wyraźnie widać po tym badaniu. Swoją cegiełkę dołożą do tego też sklepy, które ostro ruszą z ofertami na tanie napoje procentowe, szczególnie piwo.
Tomasz Wypych
Dla Polaków majówka równa się picie alkoholu? Źródło zdjęcia: MondayNews
Inne tematy w dziale Kultura