Mówimy: zaufaj szczepieniom. To znaczy: zaufaj medycynie opartej na dowodach i ekspertom - powiedziała w niedzielę minister zdrowia Izabela Leszczyna podczas inauguracji Europejskiego Tygodnia Szczepień w Warszawie. Eksperci podkreślali, że szczepionki chronią zdrowie i życie.
Resort zdrowia promuje szczepienia. Zaczęło się od biegu
W niedzielę na PGE Narodowym w Warszawie dorośli i dzieci uczestniczyli w biegu rodzinnym i pikniku pod hasłem "#ZaufajSzczepieniom". Wydarzenie, zorganizowane przez Fundację Instytutu Matki i Dziecka oraz przedstawicielstwa WHO i UNICEF, zainaugurowało Europejski Tydzień Szczepień.
Eksperci dzielili się wiedzą dotyczącą profilaktyki szczepień przy stoiskach m.in. Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Edukacji Narodowej, UNICEF oraz Narodowego Instytutu Onkologii. Dla najmłodszych przygotowano zajęcia i zabawy, mogli też podjąć się wyzwania wyleczenia pluszowego misia.
Akcja odbyła się pod honorowym patronatem Ministerstwa Zdrowia oraz Ministerstwa Edukacji Narodowej, a bieg rodzinny na dystansie 1 km otworzyły: minister zdrowia Izabela Leszczyna oraz minister edukacji Barbara Nowacka.
Izabela Leszczyna: Profilaktyka jest najważniejsza
Szefowa resortu zdrowia podkreśliła, że "profilaktyka jest najważniejsza, a szczepienia to właśnie profilaktyka".
"Zachęcamy, mówimy: zaufaj szczepieniom. To tak naprawdę znaczy: zaufaj medycynie opartej na dowodach. Zaufaj ekspertom, lekarzom i dowodom" - dodała Leszczyna. "Chcemy, żeby taki niedobry trend (...) związany z fake newsami i brakiem podstawowej wiedzy o medycynie, szczepieniach, był rzeczywiście mocno niszowy. Chcemy wyjaśnić tym wszystkim, którzy są podatni na fake newsy, że warto się szczepić" - podkreśliła.
Szefowa MEN powiedziała dziennikarzom, że "jeżeli chcemy być społeczeństwem zdrowym i odpornym, to medycyna przychodzi tu w sukurs, są dostępne szczepienia, dzięki nim wiele chorób znikło". "I mam wrażenie, że trzeba jednak przypominać, żeby się szczepić, bo te choroby mogą wrócić" - dodała.
Dyrektor Instytutu Matki i Dziecka dr Tomasz Maciejewski powiedział PAP, że wydarzenie ma "przypomnieć wszystkim, jak ważne są szczepienia, że to jest jedna z większych zdobyczy cywilizacyjnych, zdobyczy XX wieku".
Szczepienia wyeliminowały wiele osób
Podkreślił, że to dzięki szczepieniom przeciwko chorobom, "o których teraz w ogóle nawet nie myślimy", przestały umierać niemowlęta i dzieci. Wskazał m.in. na polio, czyli chorobę Heinego-Medina. "Pamiętajmy, że to jedyna metoda, żeby zabezpieczyć swoje dzieci przed ciężką chorobą lub wręcz śmiercią" - dodał.
Dr Maciejewski zaapelował, by szczepić się, ale też dbać o zdrowie w każdy inny sposób. Dodał, że najlepsza jest profilaktyka, a taką jest ruch, odpowiednie żywienie, czyli właściwy styl życia. "Ponad 50 proc. naszego zdrowia zależy od tego, jak żyjemy" - dodał.
Migracja największym wyzwaniem w obszarze szczepień
Zapytany o największe, jego zdaniem, współczesne wyzwania w obszarze szczepień, wskazał na "ogromne ruchy migracyjne, które są i będą następowały". Zaznaczył, że w wielu rejonach świata nie ma profilaktyki szczepień, w związku z czym choroby do nas wracają, m.in. krztusiec i odra. "Szczepieniami udało nam się wyeliminować polio i ospę prawdziwą, spróbujmy wyeliminować też inne choroby zakaźne" - powiedział.
"Przede wszystkim przekonujmy w każdy możliwy sposób, by ludzie chcieli szczepić siebie i swoje dzieci (...). Bądźmy wszyscy odpowiedzialni za siebie i swoje otoczenie" - podkreślił.
Trzeba promować szczepionki wśród uchodźców
Agnieszka Sochoń-Latuszek z Biura UNICEF ds. Reagowania na Potrzeby Uchodźców w Polsce, zwróciła uwagę na potrzebę promowania szczepień nie tylko wśród społeczności lokalnych, ale także pośród społeczności uchodźczych i migracyjnych. "Z ostatnich badań, które wykonaliśmy jako UNICEF w partnerstwie z Instytutem Matki i Dziecka wynika, że ponad jedna trzecia uchodźczyń w Polsce z Ukrainy nie wie, jak zaszczepić swoje dziecko w Polsce" - powiedziała.
Zaznaczyła, że Ministerstwo Zdrowia, UNICEF i inne organizacje promują szczepienia, ale "wciąż tego brakuje". Dlatego, jak dodała, w Europejskim Tygodniu Szczepień stworzono przestrzeń dla rodzin, które z zaufanych i godnych źródeł mogą dowiedzieć się więcej na ten temat.
MB
Fot. Ministerstwo Zdrowia. Źródło: MZ.gov
Czytaj dalej:
Inne tematy w dziale Rozmaitości