Donald Tusk chce rekonstrukcji rządu. Minister przemysłu na celowniku premiera
Donald Tusk już po wyborach samorządowych przyznał, że dokona rekonstrukcji w rządzie koalicji 15 października. Salon24.pl już na początku kwietnia pisał, że Krzysztof Hetman, Bartłomiej Sienkiewicz, Borys Budka, Czesław Siekierski, Paulina Henning-Kloska mogą zniknąć z rządu. Wiadomo, że część polityków rządzącej koalicji zamiast ministerialny stanowisk woli mandaty europosłów.
– Co do rekonstrukcji rządu, ona na pewno się zdarzy. Już o tym mówiłem, że przełom wiosny i lata wydaje mi się takim stosownym momentem. Będzie ona zależała wyłącznie, tylko i wyłącznie od merytorycznej oceny ministrów albo ich decyzji politycznej – mówił lider koalicji 15 października.
– Z pracą w rządzie pożegnają się ci, których uznam – jako premier – że z jakichś powodów nie wykorzystali optymalnie tych kilku miesięcy – dodał.
Marzena Czarnecka podpadła Donaldowi Tuskowi
Minister Przemysłu zdradziła, że planowane jest „przypisanie” kopalń do poszczególnych elektrowni węglowych należących do spółek energetycznych. Według niej konieczne jest połączenie dostaw węgla z kopalń do elektrowni. Na tym etapie nie podjęto jeszcze decyzji co do konkretnej formy takiego wydzielenia. W tym momencie nie chodzi o połączenie kapitałowe kopalń z grupami energetycznymi.
Minister przemysłu zdradziła problematyczne plany rządu?
Dlaczego ta kwestia miała wzbudzić gniew premiera Tuska? I przedstawienie tych planów jest kłopotem dla rządzącej koalicji?
„Przypisanie” kopalń do poszczególnych elektrowni węglowych oznaczałoby, że na polskie spółki energetyczne zostanie zrzucony ciężar całej transformacji energetycznej. A to oznacza również problemy z protestami górniczymi i pytania o narastające koszta transformacji energetycznej. To zaś mogłoby zahamować inwestycje i modernizację energetyki.
Mocne spadki spółek z sektora energetycznego po wypowiedzi minister przemysłu
Wypowiedź minister przemysłu miała piorunujący efekt. Środowa sesja na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie przyniosła mocne spadki spółek z sektora energetycznego. Nawet o kilkanaście procent spadły notowania m.in. PGE, Enei i Tauronu.
Donald Tusk zapowiedział w marcu utworzenie Ministerstwa Przemysłu z siedzibą w województwie śląskim. Jak mówił: „decyzje dotyczące Śląska będą zapadały na Śląsku, który może być przemysłowym sercem Polski”. – Nie ma powodu, aby był on zarządzany w oddali – wyjaśniał lider PO.
Istotne dla pracy Ministerstwa Przemysłu mają być miliardy euro z Krajowego Planu Odbudowy oraz pieniądze, które popłyną do Polski w ramach nowej perspektywy.
KW
Źródło zdjęcia: Premier Donald Tusk. Fot. PAP/Marcin Obara
Czytaj dalej:
- Aborcja podpala też Amerykę. „Dla polityków to wygodny temat do dzielenia ludzi”
- Posłanka lewicy w Sejmie: Jedna na trzy kobiety w Polsce miała aborcję. Ja też
- Lempart zszokowana zachowaniem Hołowni. „Tusk stworzył tego potwora”
- Gorąca debata o aborcji w Sejmie. Żukowska: "Starsi panowie w garniturach chcą decydować"
Komentarze
Pokaż komentarze (111)