Zoraya ter Beek. Fot. X
Zoraya ter Beek. Fot. X

Młoda kobieta jest zdrowa fizycznie, ale podda się eutanazji. Wszystko zaplanowała

Redakcja Redakcja Zdrowie Obserwuj temat Obserwuj notkę 178
Media na całym świecie rozpisują się na temat Zorayi ter Beek. 28-latka mimo, że jest w pełni zdrowa fizycznie, zdecydowała się na eutanazję. Powodem są nieodwracalne problemy psychiczne. Kobieta wszystko starannie zaplanowała, by "nie utrudniać" życia rodzinie i przyjaciołom. Uwaga! Jeśli jesteś w psychicznym kryzysie, możesz uzyskać pomoc pod bezpłatnym telefonem zaufania dla dorosłych: 116 123.

28-latka zdecydowała się na eutanazję 

Zoraya ter Beek to 28-letnia kobieta z Holandii, która jest w pełni zdrowa fizycznie, ale zdecydowała się na eutanazję. Jak przyznała na łamach "The Free Press", powodem tej decyzji były słowa lekarza, który stwierdził, że stan jej zdrowia już nie ulegnie poprawie. – Zawsze mówiłam jasno, że jeśli nie będzie lepiej, nie mogę tego dłużej ciągnąć – wyznała. 

Kobieta zmaga się z depresją, autyzmem i zaburzeniami osobowości typu borderline. Z przekazanych przez dziennikarzy informacji wynika, że data eutanazji 28-latki została wyznaczona na maj.

Dokładnie zaplanowała śmierć 

Zoraya dość dokładnie zaplanowała, jak będzie wyglądał jej ostatni dzień i co stanie się z ciałem po śmierci. Chce zostać skremowana. – Nie wybraliśmy jeszcze urny, ale to będzie mój nowy dom – opowiada. 


Kobieta zdradziła również, że nie zdecydowała się na tradycyjny pochówek, ponieważ nie chciała obarczać partnera koniecznością dbania o grób. Zrezygnowała również z pogrzebu, bo jak mówi, jej rodzina i niewielka grupa przyjaciół nie będą chcieli się fatygować na uroczystość. Prochy Ter Beek zostaną rozsypane w wyznaczonym miejscu w lesie, które już nawet z partnerem wspólnie wybrała. 

Jeśli chodzi o sam dzień zabiegu eutanazji, kobieta opowiada, że będzie towarzyszył partner, a wszystko wydarzy się w jej domu, na kanapie. – Lekarz się nie śpieszy. To nie jest tak, że przychodzi i mówi: połóż się, proszę! W większości przypadków najpierw wypija się wspólnie filiżankę kawy, aby ukoić nerwy i stworzyć miłą atmosferę. Potem pyta, czy jestem gotowa. Zajmę miejsce na kanapie. Jeszcze raz zapyta, czy jestem pewna, rozpocznie zabieg – opowiedziała. Dodała, że lekarz najpierw poda jej środki nasenne, a dopiero później leki, które zatrzymają akcję serca.

Depresja to bardzo niebezpieczna choroba 

W 2023 roku w Polsce na depresję chorowało ponad 4,2 mln osób, z czego co piąta miała poniżej 18 roku, aż 2 proc. chorych to dzieci w wieku od 6 do 12 lat, a 1 proc. to dzieci w wieku przedszkolnym. Chorych na depresje i zaburzenia nastroju przybywa z roku na rok. 

Depresja jest bardzo niebezpieczną chorobą, ponieważ chory często ją wypiera z siebie i boi się o niej mówić. Ta jednak jest bezlitosna i "wyżera człowieka od środka". W Polsce jest wiele telefonów wsparcia i bezpłatnych pomocy psychologicznych. 

Telefony wsparcia i bezpłatna pomoc psychologiczna:

Dziecięcy telefon zaufania Rzecznika Praw Dziecka. Mogą dzwonić również osoby dorosłe, aby zgłosić problemy dzieci tel. 800 12 12 12 

Ogólnopolski telefon dla ofiar przemocy w rodzinie „Niebieska Linia" tel. 800 12 00 02

Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży tel. 116 111 (24h/7)

Antydepresyjny Telefon Forum Przeciwko Depresji tel. (22) 594 91 00

Infolinia „Pomagamy” Ministerstwa Edukacji i Nauki tel. 800 800 605

Bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dorosłych tel. 116 123

Telefon zaufania dla osób starszych tel. (22) 635 09 54

Całodobowa bezpłatna infolinia dla dzieci, młodzieży, rodziców i pedagogów tel. 800 080 222

MP

Zoraya ter Beek. Fot. X

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj178 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (178)

Inne tematy w dziale Rozmaitości