Bon senioralny coraz bliżej
Projekt ustawy o systemie usług wspierających rodzinę w opiece nad seniorem, przewidujący m.in. wdrożenie tzw. bonu senioralnego, został w ostatni piątek wpisany do wykazu prac legislacyjnych rządu.
Program skierowany ma być do seniorów w wieku 75+ i ich pracujących rodzin.
Maksymalna wartość bonu senioralnego wyniesie 2 150 złotych (co odpowiada połowie minimalnego wynagrodzenia w drugiej połowie 2024 r.).
Bon senioralny dla osób pracujących
Bon senioralny będzie dla osób pracujących. Jeśli dziecko lub opiekun seniora nie pracuje - senior ma pecha, bon senioralny nie będzie mu przysługiwał. W dodatku pojawi się kryterium dochodowe. W przypadku członka rodziny ma ono zależeć od tego, czy prowadzi jednoosobowe, czy wieloosobowe gospodarstwo domowe.
Zakładana granica to odpowiednio dwu- i trzykrotność minimalnego wynagrodzenia.
Bon senioralny. Kryterium dochodowe w przypadku seniorów
Kolejne kryterium dochodowe będzie dotyczyć seniorów. Pomoc ma trafiać tylko do osób mających emeryturę w wysokości maksymalnie 5 tys. zł brutto.
– Kryterium dochodowe dla seniora zawieszamy stosunkowo wysoko. To swoista rewolucja, chcemy wyjść poza pomoc społeczną, tak aby objąć wsparciem jak największą liczbę osób starszych i ich rodzin – dodała ministra Okła-Drewnowicz.
Obsługą bonu senioralnego zajmą się samorządy gminne
– Chodzi o zorganizowanie usługi wsparcia w miejscu zamieszkania, tak żeby rodzina nie musiała rezygnować z pracy, bądź też zatrudniać kogoś do opieki nad seniorem. Tak najczęściej dzieje się w tej chwili. Do tego niezbędny jest samorząd – powiedziała minister ds. polityki senioralnej. Dodała, że samorządy za zorganizowanie i dopilnowanie tej opieki będą otrzymywać fundusze od rządu.
– Szczególnie trudna sytuacja występuje na obszarach wiejskich. Tam pracę opiekuna mogłyby podjąć np. odpowiednio przeszkolone panie z kół gospodyń wiejskich. Rozmawiałam już z przedstawicielkami tego środowiska, wyrażają żywe zainteresowanie taką formą aktywizacji – tłumaczy Okła-Drewnowicz.
Bon senioralny nie będzie przysługiwał na usługi o charakterze medycznym
Do realizacji programu jeszcze daleka droga.
– Teraz przed nami wielkie konsultacje publiczne, przede wszystkim z samorządowcami. Rozpoczną się one w trzecim kwartale tego roku. Później oczywiście proces legislacyjny w Sejmie i przygotowanie się do pierwszego etapu tej ustawy, czyli powszechne szkolenia dla potencjalnych opiekunów – zapowiedziała Okła-Drewnowcz.
Bon senioralny nie będzie przysługiwał na usługi o charakterze medycznym. Program będzie kierowany do seniorów w wieku 75+ i ich pracujących rodzin, a maksymalna wartość bonu wyniesie 2150 zł (połowę minimalnego wynagrodzenia w drugiej połowie 2024 r.). Warunkiem otrzymania bonu będzie aktywność zawodowa osoby zobowiązanej do alimentacji (najczęściej dziecka seniora). Program miałby wejść w życie w drugiej połowie 2025 roku.
KW
Źródło zdjęcia: Bon senioralny coraz bliżej. Fot. Pixabay / Canva
Czytaj dalej:
- Polska awansowała w światowym rankingu szczęścia. Jest też druga strona medalu
- Flipperzy na celowniku. Nowa ustawa nakłada na nich niebotyczną opłatę
- Dowbor ostro o Miszczaku. "Są ludzie, którzy upokarzając kogoś lubią mieć publiczność"
- Może zarabiać nawet milion złotych rocznie. Dla Tomasza Karolaka to i tak za mało
Komentarze
Pokaż komentarze (50)