Tysiące demonstrantów wyszło na ulice Budapesztu, stolicy Węgier. Rządom Viktora Orbana grozi kryzys i upadek? Trudno w tym momencie przesądzać, ale korupcyjna afera na najwyższych szczeblach władzy szkodzi wizerunkowi całego systemu władzy zbudowanego na Węgrzech przez ostatnie dekady.
Węgry. Nadużycia na najwyższych szczeblach władzy?
Zaczęło się od tego, że Peter Magyar, od niedawna krytyk rządu Węgier, w tym premiera Viktora Orbana, opublikował we wtorek nagranie audio świadczące o nadużyciach na najwyższych szczeblach władzy - podała w środę agencja AP. W reakcji na te doniesienia w Budapeszcie odbył się protest z udziałem tysięcy ludzi.
Polityk, były mąż byłej minister sprawiedliwości Judit Vargi, która odeszła z węgierskiej polityki w lutym br., zamieścił w sieciach społecznościowych nagranie dźwiękowe obciążające urzędników na szczeblu m.in. sekretarza stanu (wiceministra). Można usłyszeć w nim głos Vargi informującej, że politycy ci byli uprzedzani, iż toczy się wobec nich śledztwo dotyczące przypadków korupcji związanych z transakcjami biznesowymi. W efekcie przedstawiciele rządu mieli sugerować prokuratorom, które fragmenty akt sądowych w ich sprawie powinny zostać usunięte.
We wtorek Magyar przekazał nagranie prokuraturze w Budapeszcie w celu wykorzystania go jako dowodu w postępowaniu przeciwko skorumpowanym urzędnikom - powiadomiła AP.
Tysiące zwolenników Magyara domagało się dymisji Orbana
Tego samego dnia Varga oskarżyła byłego męża o przemoc domową i oznajmiła, że nagranie zostało zarejestrowane pod przymusem. Nie zaprzeczyła jednak, że to ona wypowiadała się w nim o nadużyciach w krajowej polityce. Magyar odrzucił te oskarżenia.
Podczas wtorkowej demonstracji w pobliżu parlamentu tysiące zwolenników Magyara domagało się dymisji Orbana i prokuratora generalnego Petera Polta, oskarżając ich o próby bezprawnego ingerowania w przebieg postępowań sądowych - relacjonowała agencja Reutera.
Magyar zaczął krytykować rząd po tym, gdy jego była żona musiała odejść z polityki
Magyar, który w ostatnich tygodniach stał się zagorzałym krytykiem systemu stworzonego przez Orbana, 15 marca poinformował o utworzeniu nowej siły politycznej i przedstawił 12-punktowy program swojego ugrupowania. Znalazły się w nim m.in. wolność mediów publicznych, niezależność prokuratury, walka z korupcją czy „konstruktywny dialog z Unią Europejską i NATO, uwzględniający interesy narodowe i chroniący suwerenność Węgier”.
Magyar zaczął krytykować rząd i stosunki panujące na Węgrzech po tym, gdy jego była żona Judit Varga musiała odejść z polityki. Przyczyną było jej zaangażowanie w skandal związany z ułaskawieniem osoby skazanej za tuszowanie pedofilii: jako minister sprawiedliwości w rządzie Orbana kontrasygnowała decyzję prezydent Katalin Novak w tej sprawie.
Skandal skutkował również rezygnacją ze stanowiska samej Novak.
Pierwsze sondaże, przeprowadzone przed kilkunastoma dniami, dawały partii Magyara nawet powyżej 10 proc. poparcia, co stanowiło jeden z lepszych wyników wśród partii opozycyjnych. Jak jednak zauważyły węgierskie media, Magyar będzie miał trudności z budowaniem własnego ugrupowania, ponieważ może ono nie zostać zarejestrowane na czerwcowe wybory samorządowe i do Parlamentu Europejskiego.
KW
Źródło zdjęcia: Protesty przeciw władzom w Budapeszcie, stolicy Węgier. Fot. X/SzabadonMagyarul / PAP/EPA / Canva
Czytaj dalej:
Inne tematy w dziale Polityka