Źródło zdjęcia: Majonez dla krwiodawców na Wielkanoc. Fot. Pixabay
Źródło zdjęcia: Majonez dla krwiodawców na Wielkanoc. Fot. Pixabay

Wielkanoc za pasem. Oni dostaną majonez zamiast czekolady

Redakcja Redakcja Zdrowie Obserwuj temat Obserwuj notkę 0
Co 21 sekund komuś w Polsce przetaczana jest krew ratując zdrowie i życie tysięcy ludzi. Polski rekord to oddanie 28 litrów krwi podczas 47 wizyt. Rocznie w naszym kraju przeprowadza się w ponad 1,5 mln przetoczeń krwi i jej składników. Zapotrzebowanie zawsze jest ogromne. Dzięki ofiarności Honorowych Dawców Krwi, a jest ich 600 tys., można pomagać poważnie chorym.

Majonez i chałwa dla krwiodawców

By zachęcić i podziękować za oddawanie krwi przed zbliżającymi się świętami wielkanocnymi Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie oferuje krwiodawcom majonez i chałwę zamiast czekolady. W pierwszym dniu akcji darczyńcy krwi chętniej wybierali zestaw majonezów i chałw niż czekolad.

– Osobie, która oddała krew, musimy zapewnić posiłek regeneracyjny o wartości 4,5 tys. kalorii. Tyle kalorii ma dziewięć czekolad. Tyle samo kalorii mają też dwa 310-mililitrowe majonezy i trzy 50-gramowe chałwy. Nasi darczyńcy mogą wybrać zestaw czekolad lub zestaw złożony z majonezów i chałw. Póki co większym zainteresowaniem cieszą się majonezy i chałwy – wyjaśnia d Beata Mazurek, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa (RCKiK) w Krakowie.

W pierwszym dniu akcji, do godz. 15, tylko w centrum przy ulicy Rzeźniczej w Krakowie pracownicy wydali 35 zestawów czekolad i 63 zestawy majonezu i chałw.

Osoby oddające krew nie kryją zaskoczenia i radości. W mediach społecznościowych dzielą się opiniami, że to świetna opcja przed świętami. Niektórzy dopytują, czy to „fake news" - nie dowierzają, że można dostać majonez znanej firmy zamiast czekolady.


Krakowskie centrum po raz pierwszy organizuje taką akcję

Krakowskie centrum po raz pierwszy organizuje taką akcję. Pakiety majonezów i chałw we wtorek trafiły też do wszystkich stacjonarnych oddziałów terenowych RCKiK w Małopolsce. Podczas akcji wyjazdowych poboru krwi i w punktach mobilnych można dostać jedynie tradycyjne czekolady. Nie ma jeszcze decyzji, czy pakiety majonez plus chałwa będą oferowane po Wielkanocy. Wcześniej na pomysł obdarowywania krwiodawców majonezem wpadło centrum w Łodzi. Obecnie w krakowskim centrum jest szczególne zapotrzebowanie na grupę krwi A+ i grupy minusowe.

– Szpitale zawsze potrzebują krwi. Wszystkich zapraszamy do oddawania tego cennego daru. Przed Wielkanocą zainteresowanie krwiodawstwem przeważnie wzrasta, jednak po Wielkanocy - maleje. Mniej osób oddaje też krew w weekend majowy – mówi Beata Mazurek.


Co przysługuje Honorowym Dawcom Krwi

Zgodnie z przepisami osobie, która bezpłatnie oddała krew oraz została zarejestrowana w Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa przysługuje tytuł „Honorowego Dawcy Krwi”, zwolnienie od pracy w dniu, w którym oddaje krew i na czas okresowego badania lekarskiego oraz zwrot utraconego zarobku na zasadach wynikających z przepisów prawa pracy. Można również otrzymać pokrycie kosztów przejazdu do punktu krwiodawstwa i posiłek regeneracyjny o wartości 4,5 tys. kalorii.

Dawcom rzadkich grup i tym, którzy przed pobraniem zostali poddani zabiegowi uodpornienia lub innym zabiegom w celu uzyskania osocza lub surowic, przysługuje ponadto ekwiwalent pieniężny. Istnieje też możliwość odliczenia darowizny na cele krwiodawstwa w zeznaniu podatkowym. Oprócz tego każdej kobiecie, która oddała co najmniej 5 litrów krwi i każdemu mężczyźnie, który oddał co najmniej 6 litrów krwi oraz każdemu kto oddał odpowiadającą tej objętości ilość innych składników krwi przysługuje tytuł i odznaka „Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi” i kolejne przywileje, w tym prawo do korzystania poza kolejnością wizyt u lekarza i w aptece i niektóre bezpłatne leki. Osoby, które oddały 20 litrów krwi zostaną wyróżnione odznaką „Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu”.

Tomasz Wypych

Źródło zdjęcia: Majonez dla krwiodawców na Wielkanoc. Fot. Pixabay

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości