W czwartek szef rządu Donald Tusk powołał Dariusza Korneluka na nowego Prokuratura Krajowego. Prawo wymaga aby kandydaturę zaopiniował prezydent Andrzej Duda, co nie miało miejsca. - Prezydent nie wyraził opinii, poinformowała nas Kancelaria Prezydenta, że prezydent nie zamierza wyrażać opinii, że będzie czekał ze swoją opinią na decyzję Trybunału - stwierdził szef KPRM Jan Grabiec.
Był p.o., teraz premier mianował prokuratora krajowego
Prokurator Dariusz Korneluk pracuje w prokuraturze od ponad 30 lat, w tym ponad 13 lat na stanowiskach kierowniczych. Zajmował się m.in. sprawami dotyczącymi przestępczości narkotykowej. Od marca 2016 roku do grudnia 2023 roku pracował jako prokurator pierwszoliniowy w Prokuraturze Rejonowej Warszawa-Śródmieście. W połowie lutego tego roku prokurator generalny Adam Bodnar powierzył Kornelukowi pełnienie funkcji zastępcy prokuratora krajowego.
Prawo o prokuraturze stanowi: "prokuratora krajowego, jako pierwszego zastępcę Prokuratora Generalnego oraz pozostałych zastępców PG w liczbie nie większej niż siedmiu powołuje spośród prokuratorów Prokuratury Krajowej i odwołuje z pełnienia tych funkcji Prezes Rady Ministrów na wniosek Prokuratora Generalnego".
"Prokuratora Krajowego oraz pozostałych zastępców Prokuratora Generalnego powołuje się po uzyskaniu opinii Prezydenta RP, a odwołuje za jego pisemną zgodą" - czytamy w przepisach.
Korneluk przypadł do gustu ekspertom w trakcie wysłuchania w konkursie na to stanowisko, zorganizowanym przez resort sprawiedliwości. O stanowisko Prokuratora Generalnego ubiegała się m.in. Ewa Wrzosek. Konkursu nie przewiduje ustawa o prokuraturze, podobnie jak stanowiska pełniącego obowiązki szefa tej instytucji. Adam Bodnar i Donald Tusk wybrali w miejsce Dariusza Barskiego Jacka Bilewicza.
KPRM: prezydent Duda nie chciał opiniować kandydatury
- Pan premier powołał nowego Prokuratora Krajowego dzisiaj, pana Dariusza Korneluka, w związku z tym, że powierzenie obowiązków panu prokuratorowi (Jackowi) Bilewiczowi jako Prokuratorowi Krajowemu skończyło się wczoraj, tak ważna instytucja jak prokuratura musi funkcjonować w sposób ciągły - mówił szef Kancelarii Premiera Jan Grabiec w TVP Info.
Polityk dopytywany, czy była opinia prezydenta Andrzeja Dudy ws. zmiany na stanowisku Prokuratora Krajowego, odparł: - Prezydent nie wyraził opinii, poinformowała nas Kancelaria Prezydenta, że prezydent nie zamierza wyrażać opinii, że będzie czekał ze swoją opinią na decyzję Trybunału (Konstytucyjnego Julii) Przyłębskiej, dotyczącą rzekomego sporu kompetencyjnego w sprawie stwierdzenia nieważności wyboru poprzedniego Prokuratora wskazanego swego czasu przez (ówczesnego) ministra (sprawiedliwości Zbigniewa) Ziobrę.
Fot. Dariusz Korneluk/screen TVN24
MD
Inne tematy w dziale Polityka