Rozpoczęło się spotkanie prezydenta USA Joe Bidena z prezydentem Andrzejem Dudą oraz premierem Donaldem Tuskiem w 25. rocznicę wejścia Polski do NATO. - Zaangażowanie Ameryki w Polskę jest żelazne, zawsze mówimy, że atak na jednego z sojuszników jest atakiem na nas wszystkich - zapewnił amerykański przywódca.
Biden: Rosja nie zatrzyma się w Ukrainie
Prezydent Duda i premier Tusk przybyli do Białego Domu na spotkanie z prezydentem Bidenem. Jednym z głównych tematów rozmowy jest przyszłość NATO.
- Zaangażowanie Ameryki w Polskę jest żelazne, zawsze mówimy, że atak na jednego z sojuszników jest atakiem na nas wszystkich. My wszyscy musimy myśleć dokładnie tak samo, czekam na te rozmowy, które dzisiaj będą tu podjęte. Bardzo dziękuję wam za dzisiejszą wizytę - powiedział Biden zwracając się do prezydenta Dudy i premiera Tuska.
- Dzisiaj Stany Zjednoczone ogłaszają pakiet wsparcia dla Ukrainy, dzięki oszczędnościom, które udało się zrealizować w związku z kontraktami Pentagonu. Pakiet ten obejmuje amunicję oraz pociski, które pomagają Ukraińcom utrzymać linie w kontekście brutalnych ataków Rosji przez kolejnych kilka tygodni - powiedział Joe Biden.
Prezydent USA zaznaczył, że ogłoszona dziś pomoc jest niewystarczająca. - Kongres musi przyjąć te przepisy ponadpartyjne w tej chwili. Obejmują one finansowanie kryzysowe dla Ukrainy. Musimy zrobić to teraz, zanim będzie za późno. Ponieważ jak Polska pamięta, Rosja nie zatrzyma się w Ukrainie. Putin będzie szedł dalej - powiedział Joe Biden.
Duda przekazał swoją propozycję o zwiększeniu wydatków na obronność
Duda nawiązał do rocznicy przystąpienia do NATO. Wspominał, że 25 lat temu Polska, Czechy oraz Węgry "dołączyły do najsilniejszego sojuszu na świecie". - Było to marzenie wielu pokoleń Polaków. Spełniło się wtedy. Nie ma lepszego miejsca, byśmy mogli świętować tę wyjątkową rocznicę, niż Biały Dom. Odważne decyzje zostały podjęte właśnie tutaj, w stolicy Stanów Zjednoczonych Ameryki. NATO rozszerzyło się na wschód. Polska dołączyła do wolnego świata, do Zachodu, do którego zawsze należała - powiedział polski prezydent. Podziękował też Bidenowi i Amerykanom za zaangażowanie.
- Podczas tych 25 lat pokazaliśmy, że jesteśmy wiarygodnym sojusznikiem. Nasi żołnierze walczyli ramię w ramię z żołnierzami amerykańskimi w Iraku i w Afganistanie. Polska podobnie jak inne kraje na świecie wie, że jest cena bezpieczeństwa. Dlatego 4 procent naszego PKB wydawane jest na wzmocnienie naszych siły zbrojnych. Jest to najwyższy wskaźnik procentowy w Sojuszu - powiedział Andrzej Duda na początku spotkania z Joe Bidenem.
Dodał, że jego zdaniem niezbędne jest aby wszystkie kraje podniosły wydatki na obronność do 3 proc. PKB. - 3 procent jest odpowiedzią na agresję, która została wyprowadzona przez Rosję zaraz przy wschodniej granicy NATO - podkreślał Duda.
- My wierzymy w Amerykę. Wierzymy w nią wojskowo, politycznie oraz ekonomicznie - podkreślał. Ocenił też, że "dzisiejsza wizyta niesie ze sobą bardzo ważną wiadomość, która podkreśla strategiczny charakter relacji polsko-amerykańskich".
[twitter-tweethttps://twitter.com/prezydentpl/status/1767642325516210620[/twitter-tweet]
Tusk przekazał Bidenowi przesłanie od Polski
Premier z kolei przypomniał otwierające słowa Traktatu Waszyngtońskiego: "Strony tego traktatu są zdeterminowane, by chronić wspólne dziedzictwo cywilizacji naszych obywateli, oparte na zasadach demokracji, indywidualnej wolności i praworządności". - Dziękuję, panie prezydencie, za trzymanie się tych zasad - zwrócił się Donald Tusk do Joe Bidena. Przypomniał, że 25 lata temu Biden jako senator uczestniczył w procesie rozszerzenia NATO. Dodał też, że kampania prezydencka Joe Bidena w 2020 roku stanowiła inspirację dla niego i "tak wielu Polaków".
- Dzisiaj w imieniu Polaków chciałbym panu przekazać jedno przesłanie: nasz kraj jest teraz stabilną demokracją. To kraj, dla którego tak bardzo ważne jest bezpieczeństwo całego regionu - mówił szef polskiego rządu. - Dzisiaj mogę powiedzieć, że nie może być bezpiecznej Europy bez silnej Polski, a także, że nie może być sprawiedliwej Europy bez wolnej i niepodległej Ukrainy - dodał Donald Tusk.
Podczas wtorkowych rozmów z prezydentem USA mają zostać poruszone m.in. takie tematy, jak obecna sytuacja NATO, przyszłe rozszerzenie Sojuszu, m.in. o Ukrainę, a także współpraca polsko-amerykańska czy polskie zakupy zbrojeniowe w USA. Prezydent Joe Biden ma zaoferować Polsce zakup 96 śmigłowców Apache. Więcej szczegółów poznamy, gdy polscy przywódcy wypowiedzą się dla mediów. Na razie ze zdjęć, które Kancelaria Prezydenta publikuje w mediach społecznościowych wynika, że spotkanie przebiega w przyjaznej atmosferze.
ja
Czytaj także:
Inne tematy w dziale Polityka