Szef MKiDN Bartłomiej Sienkiewicz potępił działania aktywistek klimatycznych, które oblały pomarańczową farbą pomnik warszawskiej Syrenki na bulwarach wiślanych. Zwrócił się też z dziwnym apelem, aby nie oblewać kultury, tylko ludzi i... jego samego.
Sienkiewicz komentuje incydent z Syrenką
"Dzisiaj zdarzył się kolejny incydent, a mianowicie oblanie farbą pomnika Syrenki warszawskiej. Jakiś czas temu, niedawno, ci sami aktywiści przerwali koncert w Filharmonii. Aktywiści klimatyczni wybrali sobie sztukę jako cel swoich działań. Kulturę jako formę zwrócenia uwagi" - powiedział minister Sienkiewicz na nagraniu opublikowanym na platformie X (d. Twitter).
Podkreślił, że "niezależnie od racji etycznych, czy jakichkolwiek innych, ataki na kulturę są atakiem na jedyny uniwersalny język ludzkości, w którym można wyrazić wszystko, w tym także niepokoje związane ze zmianami klimatycznymi".
"Kto uderza w kulturę, niszczy najbardziej uniwersalny język ludzkości. Potępiam te działania. Chcę zaapelować do tych ludzi, żeby przestali to robić. Jeśli chcecie walczyć ze zmianami klimatycznymi, to oblewajcie ludzi, oblewajcie mnie, ale nie oblewajcie kultury i nie niszczcie kultury. To jest po prostu czyste barbarzyństwo" - ocenił minister kultury.
Aktywistki z Ostatniego Pokolenia oblały pomnik farbą
Podkom. Barbara Szczerba ze stołecznej policji poinformowała, że około godziny 10.20 policjanci dostali zgłoszenie o tym, że dwie młode kobiety oblały pomnik warszawskiej Syrenki nieznaną substancją. "Na miejsce pojechali policjanci. Kobiety zostały zatrzymane. Będą z nimi prowadzone czynności procesowe" - dodała policjantka.
Kobiety to aktywistki klimatyczne z "Ostatniego Pokolenia", które w mediach społecznościowych opublikowało film pokazujący, jak oblewają pomarańczową farbą pomnik Syrenki.
„Nasze ciężko wywalczone prawa wciąż są łamane. A będzie tylko gorzej. Katastrofa klimatyczna to wojny. Wojny to przemoc i gwałty. Nie możemy do tego dopuścić. Będąc tutaj, świętuję Dzień Kobiet . To jest mój sprzeciw. Jesteśmy ostatnim pokoleniem i będziemy o siebie walczyć” - wygłosiła jedna z aktywistek.
Aktywistki z tej samej grupy w niedzielę, 3 marca, wtargnęły na scenę w trakcie jubileuszowego koncertu Antoniego Wita w Filharmonii Narodowej. W czasie "protestu" orkiestra nie przestała grać.
Pomnik Syrenki Warszawskiej
Pomnik Syrenki Warszawskiej został odsłonięty na Powiślu w kwietniu 1939 r. Autorką pomnika była Ludwika Nitschowa, a pozowała artystce studentka Krystyna Krahelska. Nitschowa opisała Krahelską jako „wysoką, świetnie zbudowaną, mocną dziewczynę o słowiańskim, a raczej polskim typie urody", choć rzeźba nie ma rysów jej twarzy. Krahelska zginęła podczas powstania warszawskiego, trzykrotnie postrzelona w klatkę piersiową. gdy ratowała rannego kolegę. Na nagrobku wyryto pierwszą zwrotkę jej piosenki „Hej, chłopcy, bagnet na broń”.
ja
Czytaj także:
Inne tematy w dziale Społeczeństwo