Za niecały miesiąc wybory samorządowe, ale sondażownie wciąż badają poparcie dla partii politycznych pod kątem miejsc w parlamencie. Na razie widać, że miejsca w Sejmie i w Senacie zajęliby przedstawiciele tych samych partii. Inaczej tylko rozłożyłby się ich podział.
Liderem sondażu CBOS wciąż KO
W najnowszym badaniu CBOS 82 proc. ankietowanych zadeklarowało chęć wzięcia udziału w wyborach do Sejmu i Senatu, gdyby miały się one odbywać w najbliższą niedzielę.
Według sondażu największym poparciem cieszy się Koalicja Obywatelska, na którą zagłosowałoby 29 proc. ankietowanych deklarujących udział w wyborach. Poziom poparcia dla KO od stycznia się nie zmienił.
Na drugim miejscu znalazło się Prawo i Sprawiedliwość, na które chce głosować 23 proc. potencjalnych wyborców, minimalnie więcej niż w końcówce lutego, ale mniej niż na przełomie stycznia i lutego. W stosunku do początku roku PiS traci 6 punktów procentowych.
Trzeciej Drodze spada, a Lewicy rośnie
Na trzecim miejscu znalazła się Trzecia Droga, na którą zagłosowałoby 12 proc. ankietowanych (spadek w porównaniu z końcem lutego o 3 punkty).
Zaraz za podium znalazła się się Konfederacja z 11 proc. poparcia (od stycznia bez zmian).
Z kolei 9 proc. zdeklarowanych wyborców oddałby swój głos na Lewicę (wzrost o 2 punkty w porównaniu z badaniem z końca lutego).
Chęć oddania głosu na ugrupowanie inne niż te wchodzące obecnie w skład parlamentu wyraziło w badaniu 2 proc. respondentów. 13 proc. (spadek o 1 punkt w porównaniu z badaniem w końca ub. miesiąca) wybierających się na wybory nie wie, na które z ugrupowań by głosowało.
Kto głosuje na PiS, a kto na PO?
Zbadano również w sondażu, kto głosuje na PiS, a kto na KO. Na Prawo i Sprawiedliwość najczęściej głosują mężczyźni, osoby starsze, zamieszkujące tereny wiejskie, z wykształceniem podstawowym i zasadniczym zawodowym. Wśród nich największą grupę stanowią rolnicy, emeryci i bezrobotni, osoby z niższymi dochodami, deklarujące częste praktyki religijne oraz określający swoje poglądy jako prawicowe.
Z kolei wyborcy Koalicji Obywatelskiej to w większości mieszkańcy miast (także tych dużych) posiadający wykształcenie średnie lub wyższe, kobiety, emeryci, prowadzący własną działalność gospodarczą lub pracownicy najemni, lepiej zarabiający, niepraktykujący lub praktykujący religijnie kilka razy w roku oraz oceniający swoje poglądy polityczne jako "lewica" lub "centrum".
Badanie zostało zrealizowane metodą wywiadów telefonicznych wspomaganych komputerowo (CATI) w okresie od 4 do 7 marca 2024 roku na próbie 1000 dorosłych mieszkańców Polski.
ja
Na zdjęciu politycy PiS, w Sejmie, fot. PAP/Leszek Szymański
Czytaj także:
Inne tematy w dziale Polityka