Rada Polityki Pieniężnej wydała oświadczenie, w którym sprzeciwia się jakimkolwiek próbom odwołania prezesa Adama Glapińskiego z funkcji szefa NBP przed upływem kadencji. Pisze w nim, że postawienie go przed Trybunałem Stanu byłoby bezpodstawnym godzeniem w niezależność banku centralnego, który nie pozostanie bez wpływu na polską gospodarkę.
Większość sejmowa będzie chciała usunąć Glapińskiego
"Tego rodzaju działania nie powinny mieć miejsca. Uważamy je za bezpodstawne, bezprecedensowe, naruszające niezależność banku centralnego oraz godzące w wiarygodność i powagę Rzeczpospolitej Polskiej" - tak o planach przegłosowania wniosku stawiającego Adama Glapińskiego przed Trybunałem Stanu pisze Rada Polityki Pieniężnej.
"Ewentualne wszczęcie przez Sejm RP postępowania o pociągnięcie do odpowiedzialności konstytucyjnej Prezesa NBP będzie potraktowane jako rażące złamanie zasady niezależności banku centralnego. Zasada ta wynika bezpośrednio z prawa UE i stanowi wartość zadeklarowaną i gwarantowaną już na poziomie prawa pierwotnego" - przypomina RPP. Zdaniem ekonomistów z rady, procedura przed Trybunałem Stanu i pozbawienie Glapińskiego urzędu. Formalnie musi zapaść wyrok przed TS. Ustawa o NBP wskazuje, że prezes banku centralnego traci stanowisko m.in., gdy "Trybunał Stanu orzekł wobec niego zakaz zajmowania kierowniczych stanowisk lub pełnienia funkcji związanych ze szczególną odpowiedzialnością w organach państwowych".
Zaniepokojenie Rady Polityki Pieniężnej
"Rada Polityki Pieniężnej z niepokojem obserwuje intensyfikację zapowiedzi odsunięcia obecnego Prezesa od pełnienia funkcji Prezesa NBP i Przewodniczącego Rady Polityki Pieniężnej. W naszej ocenie naruszyłoby to rażąco niezależność personalną banku centralnego, a w efekcie wywołałoby negatywne skutki dla Polaków i polskiej gospodarki, w szczególności za sprawą podważania zaufania do stabilności systemu finansowego oraz postrzegania polskiego banku centralnego jako elementu Europejskiego Systemu. Banków Centralnych i innych międzynarodowych instytucji finansowych" - zakomunikowała Rada Polityki Pieniężnej.
Pod oświadczeniem, które kończy się apelem o zaprzestanie działań przez polityków względem Glapińskiego, podpisało się sześciu członków instytucji.
Fot. Prezes NBP Adam Glapiński/NBP
GW
Inne tematy w dziale Gospodarka