Adam Gomoła zawieszony w prawach członka Polski 2050. To pokłosie publikacji "Nowej Trybuny Opolskiej", która dotarła do nagrania z udziałem 26-letniego posła. Nakłaniał on jednego z działaczy do wpłaty 20 tys. złotych na firmę znajomej, szefowej struktur w regionie opolskim w zamian za "jedynkę" w wyborach samorządowych - ujawnia portal.
"To są poważne zarzuty"
Poseł Adam Gomoła zawiesił swoją działalność jako członek klubu i partii Polska 2050 - poinformował media Michał Kobosko, najbliższy współpracownik Szymona Hołowni. - Wczoraj wieczorem zapoznaliśmy się z fragmentem publikacji "Nowej Trybuny Opolskiej". To są bardzo poważne zarzuty stawiane naszemu posłowi. Niezwłocznie zajęliśmy się rozwiązaniem tej sprawy. Jeszcze dziś w nocy rozmawialiśmy z panem posłem - komentował w TVP INFO.
- Jeszcze dzisiaj w nocy rozmawialiśmy z panem posłem i na razie poseł Gomoła zawiesza swoją działalność w klubie parlamentarnym Polski 2050 Trzeciej Drogi i swoje członkostwo w partii. My tę sprawę dogłębnie wyjaśnimy, sprawdzimy na czym opierają się zarzuty, jak dalece są poważne - zapewnił Kobosko.
- Nic nam o tym nie wiadomo, żeby dochodziło do korupcji politycznej - dodał.
Polska 2050 wydała oświadczenie ws. Gomoły
Polska 2050 wydała oświadczenie ws. zawieszenia posła Adama Gomoły.
"W związku z informacjami prasowymi dotyczącymi posła Adama Gomoły informujemy, że pan poseł został zobowiązany do złożenia pełnych wyjaśnień. Jednocześnie został odsunięty od wszelkich czynności związanych z toczącą się kampanią wyborczą. Region opolski objęty zostanie dodatkowym nadzorem pełnomocnika finansowego KKW Trzecia Droga PSL-PL2050 Szymona Hołowni" - czytamy.
"Do czasu wyjaśnienia sprawy poseł Adam Gomoła zostaje zawieszony w prawach członka Klubu Parlamentarnego Polska 2050-Trzecia Droga. Poseł równocześnie poinformował zarząd o złożeniu wniosku o zawieszeniu swojego członkostwa w partii, co skutkuje wygaśnięciem mandatu członka organów wewnętrznych partii, zawieszeniem biernego i czynnego prawa wyborczego oraz zakazem ubiegania się z rekomendacji partii o mandat w organach władzy publicznej" - wyjaśnia partia Szymona Hołowni.
"Zapewniamy, że prowadzimy kampanię wyborczą zgodnie z przepisami prawa i na bieżąco wyjaśnimy każdy niepokojący sygnał. Standardy transparentności także w zakresie finansowania partii są dla nas priorytetem. W przypadku stwierdzenia jakichkolwiek uchybień zarząd partii podejmie stosowne działania" - podsumowała Polska 2050.
20 tys. złotych na prywatną firmę. W zamian "jedynka" na liście
26-latek miał nalegać od jednego z działaczy na wpłatę 20 tys. złotych na konto prywatnej firmy szefowej sztabu wyborczego w zamian za "biorące" miejsce na liście wyborczej - ujawnia "Nowa Trybuna Opolska". Gomoła w artykule odcinał się od omijania ustawy o finansowaniu partii politycznych. Mówił, że nic mu nie wiadomo o takiej propozycji.
Według "Nowej Trybuny Opolskiej", nagrana rozmowa z udziałem posła Adama Gomoły odbyła się w połowie lutego. Debiutant w Sejmie zażądał od jednego z działaczy zapłaty 20 tys. złotych na konto firmy „Carrington Media&Event”, której właścicielką jest 22-letnia Barbara Łabędzka. Co istotne, to szefowa sztabu partii Szymona Hołowni w Opolu i znajoma Gomoły.
Stenogram z rozmowy z działaczem Polski 2050, którą najmłodszy poseł w Sejmie odbył w lutym tego roku, przeczytasz tutaj:
Fot. Adam Gomoła/X
GW
Inne tematy w dziale Polityka