na zdjęciu: portfel z gotówką. zdjęcie ilustracyjne. fot. Salon24.pl ©
na zdjęciu: portfel z gotówką. zdjęcie ilustracyjne. fot. Salon24.pl ©

Unia Europejska bierze się za gotówkę. Powyżej tych kwot już nią nie zapłacisz

Redakcja Redakcja Pieniądze Obserwuj temat Obserwuj notkę 75
Wiele wskazuje na to, że płatności gotówkowe zostaną obarczone nowymi ograniczeniami. Nad zakazem transakcji za pośrednictwem gotówki powyżej kwoty 10 tys. euro pracuje Parlament Europejski i Rada Europejska, które są zgodne co kształtu przepisów i limitów. Każda płatność przekraczająca tę kwotę będzie musiała zostać dokonana przy pomocy rachunku bankowego.

Zakaz płacenia gotówką powoli staje się rzeczywistością. Choć częściowy

Zakaz płacenia gotówką powyżej określonej kwoty ma być rozwiązaniem, które pozwoli Unii Europejskiej ograniczyć proceder prania brudnych pieniędzy. Szczegóły projektu zostały już określone przez organy UE.

O ile przy zwykłych wydatkach i zakupach konsumenci nie odczują nowych przepisów, tak już z większymi transakcjami może być trudniej. Projekt zakłada, że limit płatności gotówką ma wynosić 10 tys. euro, ale państwa członkowskie UE będą miały prawo do indywidualnego wyznaczenia ograniczeń. Warto przypomnieć, że w Polsce obowiązuje już podobne prawo - zakaz płatności gotówką dotyczy transakcji powyżej 15 tys. zł, a obwarowane nim są przedsiębiorstwa.


Nowe limity i obowiązki przy płatnościach gotówkowych

Zakaz płacenia gotówką nie powinien odbijać się na życiu codziennym obywateli UE, jednak zgodnie z założeniami wspólnoty podczas zakupów trzeba być przygotowanym na to, że płatności gotówkowe powyżej 3 tys. euro zostaną objęte obowiązkiem sprawdzenia tożsamości płatnika oraz przedstawienia przez niego odpowiednich dokumentów. 

Kontrole tożsamości przy transakcjach gotówkowych nie obejmą wszystkich. Ustawodawcy chcą mieć większy wgląd w transakcje takich podmiotów jak instytucje finansowe, agencje nieruchomości, banki, podmioty zarządzające aktywami, kasyna, handlowcy czy sprzedawcy towarów luksusowych.

Ale to nie wszystko - organy UE chcą kontrolować w większym stopniu rynek kryptowalut i obracanie nimi. W związku z tym giełdy i operatorzy zostaną zobowiązane do szczegółowych weryfikacji klientów i udzielanych przez nich informacji. Zabezpieczenia wymagane przez UE mają dotyczyć już przy transakcjach wynoszących 1000 euro.


Zakaz płacenia gotówką - kiedy wejdzie w życie

Konsumenci mają jednak jeszcze trochę czasu, by wydać zalegającą gotówkę bez wspomnianych ograniczeń. Zakaz płatności gotówkowych i wszelkie wymagania z nimi związane mają wejść w życie w 2027 roku.

na zdjęciu: portfel z gotówką. zdjęcie ilustracyjne. fot. Salon24.pl ©

SW

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj75 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (75)

Inne tematy w dziale Gospodarka