Warszawskie centrum handlowe Złote Tarasy. Fot. PAP/Tomasz Gzell
Warszawskie centrum handlowe Złote Tarasy. Fot. PAP/Tomasz Gzell

Wszędzie dobrze, ale w Polsce najlepiej. Jesteśmy w czołówce prestiżowego rankingu

Redakcja Redakcja Ekonomia Obserwuj temat Obserwuj notkę 48
Gdzie na świecie żyje się najlepiej? To pytanie wraca często przy okazji licznych rankingów, badań i sondaży. Teraz platforma Preply opracowała listę najlepszych krajów świata do zamieszkania. Rynek pracy, system opieki zdrowotnej, poziom cen – takie wskaźniki zbadano. W zestawieniu nie zabrakło Polski. Ale czy doceniono nasz kraj?

Oto zestawienie krajów najlepszych do życia na świecie

Eksperci platformy do nauki języków Preply opracowali zestawienie krajów najlepszych do życia. W nadaniu uwzględnili ogólny poziom życia, średni miesięczny koszt utrzymania, rynek pracy, przyjazność dla rodzin z dziećmi, poziom bezpieczeństwa, system edukacji publicznej i jakość publicznej opieki zdrowotnej.

Na listę Top 20 trafiło 11 państw z Europy. Wśród nich jest Polska - o czym niżej.

– Nasza lista została skonstruowana tak, aby uwzględniać możliwie jak najwięcej czynników. Warto zapoznać się z dołączoną do zestawienia tabelą, w której zestawiliśmy wszystkie analizowane wskaźniki. Zupełnie innymi kategoriami myślą bowiem rodzice z dziećmi, innymi single szukający pracy w IT, a jeszcze innymi cyfrowi nomadzi chcący pracować na plaży – wyjaśnia Sylvia Johnson, ekspertka ds. umiejętności językowych i międzykulturowych w Preply.


Szwecja na szczycie rankingu

Najlepiej w badaniu wypadła Szwecja. Poziom życia w tym skandynawskim kraju oceniono na 100 na 100 możliwych punktów. Co spodobało się analitykom Preply? Przede wszystkim szeroki wybór ofert pracy. Ich uznanie zdobył system edukacji i publiczny system opieki zdrowotnej w Szwecji.

Wśród minusów wymieniono wysokie ceny – ale dla Polaków od dawna jest jasne, że w krajach skandynawskich jest drogo. Mieszkańcom tych krajów ostatecznie to się jednak kalkuluje.

Kanada zajmuje drugie miejsce w badaniu. Atuty tego kraju to wysoki poziom bezpieczeństwa, świetny poziom edukacji, przyjazny system opieki zdrowotnej.

Koszty utrzymania - zdaniem Preply - różnią się w zależności od miasta. Grunt to znajomość języka angielskiego lub francuskiego – one ułatwią nam znalezienie pracy w Kanadzie.

A na trzecim miejscu Dania. Walory tego niedużego, ale nowoczesnego kraju to wysokie zarobki i ogólny wysoki poziom życia. Preply podkreśla, że Dania to jedno z najbardziej przyjaznych dla rodzin z dziećmi państw. 97 na 100 możliwych punktów w tej kategorii mówi samo za siebie.


Wysokie koszty utrzymania się, ale i wysoki poziom życia

Zanim przejdziemy do polskiego wątku, warto zwrócić uwagę, że badaniu istotna okazuje się korelacja między wysokimi kosztami życia a wysokim poziomem życia. Dobrostan kosztuje, ale się opłaca skandynawskim społeczeństwom.

– W Szwecji czy Danii ceny są wysokie jak na portfel przeciętnego Polaka. Nie warto się tym jednak przejmować, gdyż w tych miejscach zarobki są naprawdę świetne. Często, aby dostać pracę, zwłaszcza w międzynarodowej korporacji, wystarczy wyłącznie znajomość angielskiego. Nie polecam jednak zamykania się na lokalny język, bo ten może nam otworzyć wiele nowych drzwi. Naukę najlepiej rozpocząć co najmniej kilka miesięcy przed planowaną przeprowadzką – wyjaśnia Sylvia Johnson.

Ranking jakości życia. Oto wynik Polski

A co z Polską? Nasz kraj trafił na 15. miejsce. Nie jest to sam top, ale wypadamy lepiej choćby niż niektórzy nasi sąsiedzi. Czechy, Słowacja i Litwa w ogóle nie znalazły się w zestawieniu. 

Polskę doceniono za niskie ceny, atrakcje turystyczne, dynamicznie rozwijający się sektor IT i dobrą znajomość języka angielskiego wśród mieszkańców. Niestety, mocno w dół zbija nas w rankingu nasz system opieki zdrowotnej (22). Nisko też oceniono polski system edukacji publicznej, co póki co może budzić kontrowersje, biorąc pod uwagę dotychczasowe wyniki polskich uczniów w badaniu PESA (36).

Ogólny poziom życia w Polsce eksperci Preply ocenili na 49 punktów.


Polska a Niemcy. Jak wypadali nasi sąsiedzi

Dodajmy, że Niemcy zajęły 6 miejsce w rankingu, z poziomem życia ocenionym na 86 punktów. Walory naszego zachodniego sąsiada to silna gospodarka, wysoki poziom edukacji i przyjazny rynek pracy. W tej ostatniej kategorii Niemcy otrzymały 100 punktów na 100.

KW

Źródło zdjęcia: Warszawskie centrum handlowe Złote Tarasy. Fot. PAP/Tomasz Gzell

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj48 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (48)

Inne tematy w dziale Gospodarka