Kilkaset osób spędziło całą noc w kolejce przed budynkiem krakowskiego magistratu. Od dziś przyjmowane są tam wnioski do miejskiego programu "Mieszkanie za remont". Obowiązuje zasada „kto pierwszy, ten lepszy”, a mieszkania w Krakowie są bardzo drogie, więc chętnych na tanie lokale nie brakuje.
Stali całą noc po wpis na listę
Na Rynek Podgórski w Krakowie, gdzie mieści się Wydziałem Mieszkalnictwa Urzędu Miasta Krakowa, pierwsze osoby przyszły już w czwartek po południu i stały całą noc. 1 marca startuje trzecia edycja programu „Mieszkanie za remont”. Program daje możliwość najmu gminnego lokalu na czas nieokreślony w zamian za wyremontowanie go. Najemca ma na to rok.
Program przeznaczony jest dla osób, które mieszkają w Krakowie, ale nie są tu, oraz w pobliskich powiatach (krakowskim, wielickim, proszowickim) właścicielami ani współwłaścicielami nieruchomości.
Kryteria krakowskiego programu
Kryterium jest też dochód. Liczy się średni miesięczny dochód netto na jedną osobę w okresie trzech miesięcy poprzedzających datę złożenia wniosku: 150-350 proc. najniższej emerytury dla gospodarstwa jednoosobowego, 125-300 proc. najniższej emerytury dla gospodarstwa dwuosobowego,100-250 proc. najniższej emerytury – w gospodarstwie wieloosobowym. Wliczany jest dochód wszystkich osób zamieszkujących wspólnie w gospodarstwie domowym. Jeśli okaże się, że kilka osób otrzyma maksymalną liczbę punktów, to obowiązuje zasada „kto pierwszy, ten lepszy”.
Po wykonaniu remontu lokal wynajmowany jest wnioskodawcy na czas nieokreślony. Wysokość czynszu w wyremontowanym lokalu za 1 mkw. jest zgodna z oceną wartości użytkowej nieruchomości i mieści się w przedziale od 5,96 zł/mkw. do 15,22 zł/mkw.
To bardzo korzystna oferta. Ceny mieszkań w Krakowie są bowiem horrendalne. Wiele osób nie ma zdolności kredytowej, stąd nocny "szturm na magistrat". Jak relacjonują zainteresowani programem "Mieszkanie za remont", było jak w PRL. Powstał komitet kolejkowy, lista społeczna, dzielono się papierosami oraz kawą i herbatą.
Rośnie popularność programu "Mieszkanie do remontu"
Miasto uruchomiło program w 2022 roku. W pierwszej jego edycji wnioski złożyło 717 osób, a na liście remontowej znalazło się 50 wnioskodawców. 40 lokali znalazło najemcę, z czego 26 mieszkań zostało już wyremontowanych i zasiedlonych. W pozostałych lokalach trwa jeszcze remont.
Druga odsłona programu cieszyła się jeszcze większym zainteresowaniem, gdyż złożono 972 wnioski, a listą remontową objęto 100 gospodarstw domowych. 74 lokale posiadają już przyszłego najemcę, a w mieszkaniach trwają prace remontowe.
ja
Inne tematy w dziale Gospodarka