Zdjęcie: Pixabay
Zdjęcie: Pixabay

Padł rekord produkcji energii wiatrowej

Redakcja Redakcja Energetyka Obserwuj temat Obserwuj notkę 0
W te święta padł rekord produkcji energii ze źródeł odnawialnych. Polskie elektrownie wiatrowe 25 grudnia wytworzyły 184.4 GWh, co pozwoliło zaspokoić zapotrzebowanie aż 44, a w piku nawet 51% krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną – donosi fundacja State of Poland.

Odnawialne źródła energii stanowią ważną część miksu energetycznego, który ze względu na zaostrzające się wymogi środowiskowe, musi przejść transformację na źródła niskoemisyjne. Specjaliści zwracają uwagę na to, że w niedalekiej przyszłości produkcja energii w oparciu o węgiel będzie również przede wszystkim nieekonomiczna. Koszt wytwarzania takiej energii będzie nawet o 40% wyższa niż energia wytworzona z OZE.

W święta Bożego Narodzenia produkcja z krajowych farm wiatrowych w piku pokryła 51% krajowego zapotrzebowania na prąd, jeśli jednak dodać do tego produkcję z farm słonecznych, było to aż 61% – informuje State of Poland.

Ważna nie tylko produkcja

Przeciwnicy OZE zwracają jednak uwagę na to, że produkcja energii z odnawialnych źródeł nie jest jednostajna, przez co w pochmurne czy bezwietrzne dni nie jest to źródło, na którym można polegać w naszej szerokości geograficznej. Efektywność farm słonecznych w Europie Centralnej nie jest tak wysoka, jak na przykład w Ameryce Południowej, gdzie nasłonecznienie jest dużo większe. W zimowe miesiące usłonecznienie w niektórych miastach w Polsce sięga poziomu ledwie 20-30 godzin, a w rekordowych Suwałkach w listopadzie 2022 słońce widniało jedynie przez 10 godzin. Dlatego tak ważne jest przechowywanie nadwyżki prądu wyprodukowanego przez źródła odnawialne.


Polska dopiero buduje swoje magazyny bateryjne, jednak robimy to z rozmachem – do 2029 roku w Nowym Czarnowie w woj. Zachodniopomorskim powstanie jeden z największych w Europie magazynów tego typu. Magazyn będzie mógł przechować 400 MW energii, co pozwoli dostarczyć prąd do ponad 100 tysięcy gospodarstw domowych. 

Do pełnej transformacji energetycznej w Polsce jest potrzebna wielkoskalowa elektrownia atomowa, prace trwają również nad kilkoma modułowymi reaktorami jądrowymi (SMR). Energetyka jądrowa należy do najczystszych źródeł prądu – ślad węglowy elektrowni atomowych jest znikomy a ilość odpadów powstających z prętów paliwowych jest objętościowo niewielka. Przejście na niskoemisyjne źródła prądu wymaga jednak czasu oraz stabilnej sytuacji politycznej w kraju.

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka