Andrzej Duda zapowiadał kierowanie ustaw w trybie następczym do Trybunału Konstytucyjnego. Czy rzeczywiście chodziło o wszystkie projekty? We wtorek popołudniu "Dziennik Gazeta Prawna" podał, że będzie skarga do TK w trybie następczym do podpisanych wczoraj przez Andrzeja Dudę ustaw.
Andrzej Duda podpisał dwie ustawy
Kancelaria Prezydenta przekazała, że Andrzej Duda wczoraj złożył podpis pod dwiema ustawami. Pierwsza z nich to ustawa z dnia 26 stycznia 2024 r. o zmianie ustawy o Narodowym Centrum Badań i Rozwoju oraz ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Ustawa ta zakłada m.in. przywrócenie sprawowania nadzoru nad NCBiR przez ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego i nauki (dziś jest pod ministrem funduszy i polityki regionalnej).
Druga ustawa pochodzi z 9 lutego 2024 r. To regulacja o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa, ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych.
Prezydent Duda przygotuje skargi do TK
We wtorek popołudniu okazało się, będzie skarga do TK w trybie następczym do podpisanych wczoraj przez Andrzeja Dudę ustaw. Ustalił to "Dziennik Gazeta Prawna".
"DGP" zapytał, czy można się spodziewać, że prezydent przygotuje skargi do TK w tych przypadkach.
Prezydencka minister do spraw prawnych Małgorzata Paprocka potwierdziła, że zostaną one złożone. Zwróciła uwagę, że tryb następczy jest możliwy do zastosowania dopiero po opublikowaniu podpisanych ustaw w Dzienniku Ustaw.
Wąsik, Kamiński i podpis prezydenta
Ustawy procedowano w Sejmie pod nieobecność Macieja Wąsika i Mariusza Kamińskiego, których większość sejmowa nie traktuje jako posłów.
Oni sami uznają się jednak za pełnoprawnych parlamentarzystów. Tego samego zdania zdania jest prezes PiS Jarosław Kaczyński i jego partia. A także wywodzący się z politycznego obozu największej dziś opozycyjnej partii Andrzej Duda, który ponownie ułaskawił Kamińskiego i Wąsika, dzięki czemu w styczniu opuścili więzienie.
Prezydent, podpisując pod koniec stycznia ustawę budżetową i kierując ją w trybie następczym do Trybunału Konstytucyjnego, zapowiadał, że analogicznie postępować będzie z każdą kolejną ustawą trafiającą na jego biurko, jeśli udział w posiedzeniach Sejmu dalej będzie Wąsikowi i Kamińskiemu uniemożliwiany.
"Prezydent deklaruje wolę współpracy"
Tymczasem z opublikowanego na stronie internetowej Pałacu Prezydenta nie wynika, by Andrzej Duda skierował podpisane wczoraj ustawy do TK.
– Prezydent deklaruje wolę współpracy. Jeśli ustawy są dobre, uchwalone zgodnie z Konstytucją, jeśli służą interesom Polaków, to prezydent będzie je popierał, podpisywał i kierował do publikacji. Tak np. było w przypadku zmian wynagrodzeń dla prokuratorów. Zarazem prezydent czuwa nad przestrzeganiem Konstytucji, także w wymiarze stanowienia prawa. W sprawie prawidłowości obsadzenia Sejmu są poważne wątpliwości, które rozstrzygnąć może tylko Trybunał Konstytucyjny – mówiła prezydencka minister Małgorzata Paprocka.
KW
Źródło zdjęcia: Andrzej Duda. Fot. PAP
Czytaj dalej:
Inne tematy w dziale Polityka