Minister sprawiedliwości Adam Bodnar przedstawił w Brukseli plan reform dotyczących sądownictwa w Polsce. – Plan, który ma odbudować praworządność w Polsce, jest realistyczny – powiedziała na konferencji prasowej wiceszefowa Komisji Europejskiej Vera Jourova. Bruksela może przychylić się do zniesienia procedury z art. 7 z Traktatu o UE, którą nałożyła na Polskę za rządów PiS na skutek sporu o reformę sądownictwa.
Pozytywna reakcja UE na plan Bodnara
Adam Bodnar przedstawił w Brukseli plany reform sądownictwa w Polsce. Jego plan zakłada, że dzięki nim Komisja Europejska odblokuje miliardy złotych z KPO oraz zniesie procedurę z art. 7 w kwestii praworządności. – Jestem bardzo wdzięczny państwom UE za kredyt zaufania – oznajmił minister sprawiedliwości.
– To, co było podkreślane w czasie tej debaty, to to, aby zwracać uwagę, że wszystkie te reformy są przeprowadzone zgodnie z regułami rządów prawa - żeby nie iść na skróty, żeby starać się uzyskać możliwie szeroki konsensus dla zmian, które są wprowadzane – powiedział minister sprawiedliwości.
– Myślę, że bardzo pozytywna reakcja ze strony państw członkowskich wiąże się także z pewnym poziomem zaufania, że zrobimy wszystko w taki sposób, że będzie to przewidywalne i zgodne z podstawowymi standardami praworządności, z podstawowymi standardami przyjmowania ustawodawstwa. Jestem bardzo wdzięczny państwom członkowskim za ten kredyt zaufania" - dodał Bodnar.
Jourova: "Jeszcze dużo pracy do wykonania"
Udział w konferencji wzięła również wiceszefowa Komisji Europejskiej Vera Jourova. Jej zdaniem, plan przedstawiony przez ministra Bodnara na posiedzeniu Rady ds. Ogólnych spotkał się z pozytywną reakcją państw członkowskich. Ponadto uznała, że koncepcja jest realistyczna.
– Plan przedstawiony przez ministra Bodnara to krok, który może doprowadzić do zakończenia procedury wobec Polski na podstawie art. 7, ale jest jeszcze dużo pracy do wykonania – dodała Jourova.
MP
Minister sprawiedliwości Adam Bodnar. Fot. EPA/OLIVIER MATTHYS
Czytaj dalej:
Inne tematy w dziale Polityka