Monika Pawłowska zdecydowała się przyjąć mandat poselski za Mariusza Kamińskiego. Po ślubowaniu zamierza złożyć wniosek o dołączenie do klubu Prawa i Sprawiedliwości, ale tu może pojawić się problem, ponieważ prezes PiS Jarosław Kaczyński deklarował, że jeśli któryś z polityków przyjmie mandat po Kamińskim i Macieju Wąsiku, nie wejdzie w skład klubu.
Pawłowska przyjmuje mandat po Kamińskim
"Odpowiadając na pismo Marszałka Sejmu RP, podjęłam decyzję o przyjęciu propozycji objęcia mandatu poselskiego. Złożę wniosek o dołączenie do Klubu PiS po ślubowaniu, jednocześnie pozostając aktywnym członkiem partii" – napisała w oświadczeniu przesłanym do redakcji Onet.pl Monika Pawłowska.
Pawłowska dostała od klubu PiS inną propozycję, ale nie zdecydowała się jej przyjąć. Posłanka miała wystartować w wyborach do sejmiku województwa lubelskiego z "jedynką" w okręgu obejmującym m.in. Chełm i okoliczne powiaty. – Wszystko zależy od pani Moniki Pawłowskiej, która jest członkiem zarządu województwa lubelskiego Prawa i Sprawiedliwości i która była proponowana na pozycję numer 1 w okręgu chełmskim. A jaka będzie ostateczna decyzja Moniki Pawłowskiej? Czekamy na odpowiedź – mówił jeszcze jakiś czas temu Przemysław Czarnek, szef lubelskiego PiS.
Pawłowska niechciana w PiS
Prezes PiS Jarosław Kaczyński na początku stycznia, pytany o kwestię możliwego przyjęcia mandatów poselskich po Wąsiku i Kamińskim, odpowiedział: – My nie widzimy możliwości obsadzania tych mandatów przez kolejnych na liście.
– Natomiast wiemy, że jeżeli chodzi o te osoby, które na tych listach były wysoko, można liczyć na ich lojalność, natomiast jeśli chodzi o tych, co byli tam niżej, to mam nadzieję, że można liczyć na ich lojalność – powiedział. Zaznaczył, że jeśli któryś z polityków przyjmie mandat po obu politykach PiS, nie wejdzie w skład klubu PiS.
Kim jest Monika Pawłowska?
Monika Pawłowska uzyskała mandat posła Sejmu IX kadencji, startując z listy Sojuszu Lewicy Demokratycznej z ramienia partii Wiosna, następnie pełniła funkcję wiceprzewodniczącej klubu parlamentarnego Lewicy. W marcu 2021 opuściła klub i partię Wiosna, przechodząc do Porozumienia Jarosława Gowina i zostając posłanką niezrzeszoną. We wrześniu 2021 opuściła Porozumienie i kolejnego dnia poinformowała o przystąpieniu do klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości, zostając następnie członkinią tej partii. W wyborach parlamentarnych w 2023 r. kandydowała z list PiS otrzymując 10 789 głosów, zajmując pierwsze nieobejmujące mandatu miejsce.
Spór o mandat Kamińskiego i Wąsika
20 grudnia 2023 r. Sąd Okręgowy w Warszawie skazał Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika prawomocnie na dwa lata pozbawienia wolności za przekroczenie uprawnień w tzw. aferze gruntowej z 2007 r. Dzień później marszałek Sejmu wydał postanowienia o wygaśnięciu mandatów obu posłów PiS.
Obaj odwołali się od postanowień marszałka, a Hołownia skierował te odwołania do Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych SN. Niezależnie od tego politycy PiS wnieśli odwołania do Izby Kontroli SN. Wyznaczony do sprawy odwołania Wąsika w Izbie Pracy sędzia wydał jednak postanowienie o przekazaniu tej sprawy do Izby Kontroli Nadzwyczajnej, która uchyliła postanowienie marszałka o wygaśnięciu mandatu Wąsika.
Dzień później izba ta uchyliła postanowienie o wygaśnięciu mandatu Kamińskiego; w obu przypadkach powołano się na ułaskawienie prezydenta z 2015 r., gdy obaj b. szefowie CBA byli skazani nieprawomocnie. Z kolei Izba Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, w której pozostało odwołanie Kamińskiego, skierowane tam przez marszałka Sejmu, 10 stycznia nie uwzględniła go. Tego samego dnia w Monitorze Polskim zostało opublikowane postanowienie marszałka Sejmu w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu Mariusza Kamińskiego.
Marszałek Sejmu wielokrotnie powtarzał, że Kamiński oraz Wąsik nie są już posłami, a ich mandat wygasł na skutek skazującego ich wyroku sądu. Odmiennego zdania są politycy Prawa i Sprawiedliwości.
MP
Monika Pawłowska przyjmie mandat po Mariusz Kamińskim. Fot. PAP/Bartłomiej Wójtowicz
Czytaj dalej:
Inne tematy w dziale Polityka