Badanie: Szykują się podwyżki dla ponad połowy pracowników
Z badania przeprowadzonego przez Instytut Badawczy Randstad wynika, że niemal połowa firm w Polsce deklaruje podniesienie pracownikom pensje o co najmniej 7 proc. w 2024 roku, a 3 proc. przedsiębiorstw planuje podwyżki rzędu 16-19 proc. Kto może liczyć na największe korzyści?
Kto może liczyć na wyższe zarobki?
– Na najwyższe zarobki mogą liczyć osoby znające kilka języków obcych. Angielski to obecnie branżowy standard, ale już niemal co druga firma szuka pracowników posługujących się biegle francuskim lub niemieckim, zwłaszcza w sektorze finansów i obsługi klienta – zauważa Sylvia Johnson, ekspert ds. umiejętności językowych i międzykulturowych w Preply.
Na najwyższe zarobki mogą liczyć zwłaszcza specjaliści z obszaru cross-functional z kompetencjami programowania i zarządzania projektami, a także na stanowiskach związanych z przetwarzaniem danych. W 2023 roku podwyżki w tych specjalizacjach wyniosły średnio 22 proc.. Wyraźnie wyróżnia się także sektor cyberbezpieczeństwa.
Które branże najbardziej podniosą pensję?
Pozycję lidera wzrostu wynagrodzeń w Polsce w ubiegłym roku zajęła branża prawnicza. Zarobki specjalistów poszybowały w górę o 11 proc. – warto zaznaczyć, że tę wartość wyliczono, sumując pensje prawników pracujących w kancelariach oraz prawników korporacyjnych (na różnych stanowiskach i szczeblach kariery). Prawnik in-house zatrudniony przez przedsiębiorstwo mógł liczyć na pensję nawet do 25 tysięcy złotych brutto. Według prognoz, w najbliższych miesiącach pensja ta najpewniej wzrośnie o kolejne 10-15 proc.
Obiecująco wygląda też kariera powiązana z kontrolą finansową. Preply, powołując się na dane prezentowane przez Trenkwalder, podkreśla, że większość firm deklaruje dalszy wzrost wynagrodzeń osób w tym sektorze.
W tej branży podwyżki przekroczą 20 proc.
– Ważnym trendem w branży marketingowej jest również wzrost zapotrzebowania na ekspertów od rozwoju biznesu i marketingu na rynkach zagranicznych. Ceniona jest tu zwłaszcza znajomość języka niemieckiego, francuskiego, hiszpańskiego oraz włoskiego – podpowiada Sylvia Johnson z Preply.
Zestawienie zamykają sektory farmacji i HR (Human Resources). Ten pierwszy w ubiegłym roku odnotował średni wzrost wynagrodzeń specjalistów i menadżerów o 8%.
W przypadku HR wzrost pensji jest bezpośrednio związany z odwilżą w innych sektorach. Firmy poszukują nowych pracowników, więc doświadczeni specjaliści zajmujący się rekrutacją są na wagę złota.
Wszystko wskazuje na to, że ta dobra passa się utrzyma, szczególnie w przypadku ekspertów w zakresie marketingu cyfrowego, e-commerce i social mediów, a także specjalistów w obszarze badań klinicznych.
Nowe trendy na rynku. Wiele branż ulegnie zmianie
Sylvia Johnson podkreśla, że, wybierając ścieżkę kariery lub planując przebranżowienie, warto patrzeć na ogólne trendy i tendencje rynkowe – i na tej podstawie dobierać kompetencje, które chcemy rozwijać.
Tomasz Wypych
Fot. Portfel, złotówki. Źródło: Pixabay.com
Czytaj dalej:
- Honda Jazz Crosstar. Dobrze znany klasyk w nowej wersji
- Co rząd zrobi z Kościołem? Terlikowski: Spór będzie ostry
- Sikorski obejmie nowe stanowisko w UE? Wiele na to wskazuje
Komentarze
Pokaż komentarze (17)