Co dalej z mandatem poselskim po Mariuszu Kamińskim? Monika Pawłowska, która miała kolejne miejsce na chełmskiej liście PiS, poinformowała o otrzymaniu od marszałka Sejmu Szymona Hołowni pisma dotyczącego przejęcia mandatu po skazanym polityku. Przekazała, że decyzję podejmie do piątku.
Hołownia wyznaczył Pawłowską do zajęcia mandatu po Kamińskim
– Wystąpię najpewniej w dniu jutrzejszym z pismem do pani Moniki Pawłowskiej z pytaniem, czy korzysta ze swojego prawa do pierwszeństwa w objęciu mandatu po panu byłym pośle Mariuszu Kamińskim – powiedział Hołownia 8 lutego na konferencji prasowej w Sejmie.
Marszałek Sejmu powiedział też, że zgodnie z procedurami Pawłowska ma siedem dni na odpowiedź w tej sprawie. – Jeśli będzie pozytywna, to będziemy dalej procedować, jeżeli będzie negatywna, to będziemy wysyłać korespondencję do kolejnej osoby z listy przekazanej przez PKW. Tak żeby wszystko było zgodnie z prawem i nie budziło wątpliwości – powiedział.
Państwowa Komisja Wyborcza w piśmie do marszałka Sejmu, opublikowanym wcześniej, wskazała troje kandydatów z listy PiS, którzy uzyskali najwyższy wynik po Mariuszu Kamińskim. Są to: Monika Jolanta Pawłowska, Beata Małgorzata Strzałka, Ryszard Jan Madziar.
PKW podkreśliła jednocześnie, że przedstawia jedynie informację i że nie jest to stanowisko „w sporze politycznym i prawnym dot. wygaśnięcia mandatu posła i konieczności jego obsadzenia”.
20 grudnia 2023 r. Sąd Okręgowy w Warszawie skazał Kamińskiego i Wąsika prawomocnie na dwa lata pozbawienia wolności za przekroczenie uprawnień w tzw. aferze gruntowej z 2007 r. Dzień później marszałek Sejmu wydał postanowienia o wygaśnięciu mandatów obu posłów PiS.
Więcej przeczytasz o tym tutaj:
Posłanka odniesie się do propozycji
Pawłowska poinformowała na swoich mediach społecznościowych, że pismo od marszałka w tej sprawie trafiło do niej dopiero w piątek (16 lutego). Była polityk Wiosny Roberta Biedronia zapewniła, że odniesie się do propozycji w ciągu kilku dni.
- Dziękując za wszystkie przesłane pytania i wykonane telefony, odpowiadając na wysokie zainteresowanie, informuję, że wczoraj orzymałam od Marszałka Szymona Hołowni pismo dotyczące objęcia mandatu poselskiego. Do piątku odpowiem na pismo Pana Marszałka - napisała na swoim Facebooku była posłanka.
Od Nowej Lewicy do Zjednoczonej Prawicy
Przypomnijmy, że Monika Pawłowska była bohaterką jednego z najbardziej kontrowersyjnych transferów politycznych w historii polskiego parlamentaryzmu.
Pawłowska uzyskała mandat posła na Sejm poprzedniej kadencji, startując z listy Sojuszu Lewicy Demokratycznej z ramienia partii Wiosna, następnie pełniła funkcję wiceprzewodniczącej klubu parlamentarnego Lewicy. W marcu 2021 opuściła klub i partię Wiosna, przechodząc do Porozumienia Jarosława Gowina i zostając posłanką niezrzeszoną.
Wiele osób zarzucało jej hipokryzję. Przykładowo, w 2020 roku Pawłowska popierała Ogólnopolski Strajk Kobiet, a już po 2021 r. często i chętnie występowała na tle katolickich symboli religijnych.
MB
Fot.
Czytaj dalej:
Inne tematy w dziale Polityka