W weekend Salon24.pl pisał o problemach, jakie ma w Rosji niezależny kandydat na prezydenta tego kraju, czyli Boris Nadieżdin. W czwartek okazało się, że Centralna Komisja Wyborcza Federacji Rosyjskiej uznała 9 147 podpisów popierających kandydaturę Borisa Nadieżdina w wyborach na prezydenta Rosji za nieprawidłowe. Nadieżdin nie będzie mógł startować – w i tak ustawionych pod Władimira Putina – wyborach prezydenckich w Rosji.
Nadieżdin przeciw wojnie. Problemy niezależnego kandydata
W weekend okazało się, że rosyjski polityk Boris Nadieżdin, który jako jedyny z kandydujących w zaplanowanych na marzec „wyborach” prezydenckich jawnie opowiada się przeciwko wojnie na Ukrainie, dopiero za 61. próbą znalazł drukarnię, która zgodziła się wydrukować jego gazetę z programem wyborczym.
Łącznie sztabowi wyborczemu Borisa Nadieżdina odmówiło 60 drukarni w Moskwie, obwodzie moskiewskim, Niżnym Nowogrodzie i Woroneżu.
Borys Nadieżdin jest jedynym politykiem otwarcie sprzeciwiającym się wojnie, który zdecydował się wystawić swoją kandydaturę w marcowych „wyborach” prezydenckich w Rosji. Nie brak było opinii, że Nadieżdin, znana postać w rosyjskiej polityce, uzgodnił swoje ambicje polityczne z Kremlem. Niemniej gdy niektórzy działacze opozycji antykremlowskiej (Michaił Chodorkowski, Aleksiej Nawalny) wezwali Rosjan do udzielenia mu poparcia, niespodziewanie spotkało się to z dużym odzewem.
Nadieżdin wykluczony z wyborów
W czwartek podano, że Centralna Komisja Wyborcza Federacji Rosyjskiej uznała za nieprawidłowe 9 147 podpisów popierających kandydaturę Borisa Nadieżdina w wyborach na prezydenta Rosji.
To oznacza, że kandydatura Nadieżdina nie zostanie zarejestrowana ponieważ za nieprawidłowe uznano ok. 15 proc. sprawdzanych podpisów. Aby zarejestrować kandydaturę uznanych za nieprawidłowe podpisów nie może być więcej niż 5 proc.
Nadieżdin zapowiedział, że odwoła się od decyzji do Sądu Najwyższego Federacji Rosyjskiej.
Wybory prezydenckie w Rosji
Wybory prezydenckie w Rosji odbędą się w dniach 15-17 marca. Władimir Putin będzie się w nich ubiegał o piątą kadencję na stanowisku prezydenta. To możliwe dzięki dokonanej w 2020 roku zmianie konstytucji Federacji Rosyjskiej. Putin rządzi krajem jako prezydent od 2000 roku z przerwą na lata 2008-2012, gdy był premierem. Wówczas urząd prezydenta sprawował uchodzący wówczas za liberała Dmitrij Miedwiediew.
Władimir Putin cieszy się poparciem rzędu 80 proc. - według oficjalnych sondaży. Rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow, wyraził przekonanie, że Putin wygra wybory.
KW
Źródło zdjęcia: Władimir Putin (karykatura) (L) i Boris Nadieżdin (P). Fot. PAP/EPA/CHRISTOPHER NEUNDORF / Canva
Czytaj dalej:
Inne tematy w dziale Polityka