Zdjęcie: Materiały partnera
Zdjęcie: Materiały partnera

Zaczynasz prowadzić działalność? Sprawdź, jakie konto firmowe będzie dla Ciebie najlepsze!

Redakcja Redakcja Pieniądze Obserwuj temat Obserwuj notkę 1
Założenie firmy może być – i zazwyczaj jest – przełomowym momentem w życiu zawodowym. Wiąże się z koniecznością podjęcia wielu decyzji oraz wyborów, w tym znalezieniem i otworzeniem konta firmowego. Czy można prowadzić działalność bez takiego rachunku? Zazwyczaj tak, jednak szybko okazuje się, że jest to problematyczne, wprowadza chaos w finansach, utrudnia zarządzanie budżetem i rozdzielenie spraw domowych od służbowych. A jeśli decydujesz się na osobny rachunek firmowy, podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy przeglądaniu ofert bankowych.

Czy musisz otworzyć konto, gdy zakładasz działalność gospodarczą?

Celem uniknięcia przykrych niespodzianek czy problemów z fiskusem, warto dowiedzieć się, co o posiadaniu rachunku firmowego mówią przepisy. Konto dla przedsiębiorcy jest obowiązkowe (z wyjątkiem mikroprzedsiębiorców, którzy przelewy podatkowe i do ZUS mogą robić też w formie przekazów pocztowych) do robienia płatności bezgotówkowych. Obowiązek ten dotyczy również sytuacji, gdy dokonywane są transakcje między dwoma przedsiębiorcami lub/i jednorazowa kwota transakcji przekracza 15 tysięcy złotych. Warto jednak zaznaczyć, że ustawodawca dopuszcza możliwość prowadzenia rozliczeń firmowych z rachunku indywidualnego. Nie jest to do końca wygodne – połączenie finansów osobistych i firmowych bywa problematyczne przy planowaniu wydatków i inwestycji czy kontrolach skarbowych. Planujesz korzystać z mechanizmu płatności podzielonych (split payment)? Konto firmowe będzie Ci niezbędne. Więcej na ten temat przeczytasz w Prawie Przedsiębiorców i Prawie Bankowym.

Konto firmowe – niekoniecznie tam, gdzie masz rachunek prywatny

Prawdopodobnie, gdy zakładasz firmę, jesteś już posiadaczem rachunku indywidualnego w jednym z banków w Polsce. Konto biznesowe niekoniecznie musisz założyć w tej samej instytucji, choć bez wątpienia jest to wygodne. Mając oba rachunki w tym samym banku, przelewy wykonane między nimi są księgowane w czasie rzeczywistym. 

Czasem jednak oferta Twojego banku może się okazać rozczarowująca, i choć satysfakcjonuje Cię produkt indywidualny, firmowy okazuje się droższy. Pamiętaj, że nie ma żadnych ograniczeń, co do tego, w jakim banku założyć konto biznesowe. Z powodzeniem może to być inna instytucja finansowa, która zaproponuje Ci korzystniejsze warunki. Warto przeanalizować jakie są dostępne oferty rachunku firmowego w danym czasie.

Opłaty – im tańsze konto firmowe, tym lepiej

W 2023 roku koszty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej znów poszybowały w górę. Pełen ZUS to miesięczna opłata na poziomie 1418,48 zł, a do tego jeszcze podatek dochodowy w przedziale od 2 do nawet 32% od Twoich dochodów. Nic dziwnego, że przy tak wysokich kosztach, firmy szukają oszczędności w bankach i nie chcą przepłacać za prowadzenie rachunków oraz posiadanie kart. Darmowe konto bankowe to możliwość, z której można skorzystać po seplenieniu określonych warunków, wskazanych przez bank.

Pozostałe koszty – bankomaty i wpłatomaty oraz przelewy

Z rachunku firmowego miesięcznie wykonywanych jest przynajmniej kilka transakcji. Przedsiębiorcy robią trzy główne przelewy:

  • płacą podatek dochodowy do US,
  • płacą składki na ubezpieczenie zdrowotne, emerytalne do ZUS,
  • płacą za usługi księgowe.

Większe firmy, które zatrudniają pracowników dodatkowo przelewają na ich konta wynagrodzenia. Płacą też za zakupy związane z zaopatrzeniem firmy czy zakupem potrzebnych do niej materiałów. Zatem z tej perspektywy ważne są bezpłatne przelewy, jak również opcja robienia przelewów ekspresowych.

Dostęp do aplikacji mobilnej – nieocenione udogodnienie w biznesie

Prowadzenie firmy często wiąże się z wyjazdami, zmianą lokalizacji. Nie zawsze masz przy sobie laptop czy tablet, ale w każdej chwili możesz potrzebować dostępu do swojego konta bankowego. Dzisiaj większość banków proponuje bezpłatny dostęp do aplikacji mobilnej na telefon, ale nadal są na rynku banki, które takiej opcji nie mają. To spory problem, ponieważ intuicyjna aplikacja daje zabieganym przedsiębiorcom możliwość szybkiego kontaktu z doradcą przez czat, stały podgląd kredytów i oszczędności firmowych czy sposobność robienia przelewów podatkowych.

Warto zatem sprawdzić nie tylko dostępność aplikacji mobilnej do obsługi konta firmowego, ale też jego kompatybilność z różnymi systemami operacyjnymi (głównie iOS oraz Android).

Konto firmowe dla działalności – wybierz swój produkt bankowy

Przy prowadzeniu działalności gospodarczej warto rozdzielić majątek prywatny od firmowego, a w tym pomogą dwa oddzielne rachunki. Jak widzisz, konto biznesowe nie musi kosztować dużo, a wręcz może być całkowicie bezpłatne. Warto jednak, aby dawało Ci możliwość robienia bezpłatnych przelewów, wypłat i wpłat gotówkowych, a także korzystania z innych produktów (np. limitu obrotowego czy terminala, jak w przypadku banku Credit Agricole). A to wszystko oczywiście z opcją obsługi przez aplikację mobilną.

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj1 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (1)