Minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz podjął decyzję o odwołaniu z dniem 31 marca br. dr. hab. Grzegorza Berendta ze stanowiska dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Odwołał również dr. hab. Łukasza Gawła ze stanowiska dyrektora Muzeum Narodowego w Warszawie.
Dyrektor odwołany, bo nie zgadzał się z polityką ministra
Minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz podjął decyzję o odwołaniu z dniem 31 marca br. dr. hab. Grzegorza Berendta ze stanowiska dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku - poinformowało MKiDN w piątek na platformie X.
"Podstawą odwołania jest złożona wobec Ministra deklaracja dyrektora o braku identyfikacji z polityką i działaniami Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego" - wyjaśniono we wpisie.
Jak dodano, powołanie nowego dyrektora Muzeum zostanie przeprowadzone zgodnie z przepisami ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej.
Historyk, dr hab. Grzegorz Berendt został dyrektorem Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w lipcu 2022 r. Wcześniej, przez rok pełnił obowiązki dyrektora placówki - po ustąpieniu z funkcji dra Karola Nawrockiego, wybranego na prezesa Instytutu Pamięci Narodowej.
Konflikt w Muzeum Narodowym, dyrektor traci stanowisko
Duże zmiany czekają także Muzeum Narodowe w Warszawie. Dotychczasowy dyrektor muzeum Łukasz Gaweł złożył rezygnację.
"W związku ze złożoną rezygnacją minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz 2 lutego br. odwołał dr. hab. Łukasza Gawła ze stanowiska dyrektora Muzeum Narodowego w Warszawie. Na stanowisko p.o. dyrektora została powołana dr hab. Agnieszka Rosales Rodríguez" - poinformował w piątek resort kultury na swojej stronie.
Jak wyjaśniono, dr hab. Łukasz Gaweł złożył rezygnację z pełnienia funkcji dyrektora Muzeum Narodowego w Warszawie po podjęciu przez ministra kultury Bartłomieja Sienkiewicza decyzji o rozpoczęciu procesu jego odwołania z ww. funkcji. "Powodem decyzji ministra były informacje przekazane przez pracowników Muzeum Narodowego w Warszawie dotyczące nieprawidłowości w obszarze zarządzania zasobami ludzkimi, a zwłaszcza stylu kierowania zespołem MNW polegającego na zarządzaniu przez konflikt. Przed podjęciem decyzji minister zasięgnął opinii związków zawodowych oraz stowarzyszeń zawodowych, które poparły jego stanowisko" - napisano w komunikacie.
Łukasz Gaweł był dyrektorem Muzeum Narodowego w Warszawie od 15 listopada 2020 r. W latach 2019-20 pełnił obowiązki dyrektora Muzeum Narodowego w Warszawie. W latach 2016-19 był wicedyrektorem Muzeum Narodowego w Krakowie.
Agnieszka Rosales Rodríguez jest zawodowo związana z MNW od połowy lat 90. Pracowała tam w Zbiorach Sztuki Europejskiej. Specjalizuje się w polskim i europejskim malarstwem oraz krytyką artystyczną sztuki XVIII i XIX wieku.
Piotr Rypson odpowiada za muzea i politykę pamięci
Niewykluczone, że pierwsze decyzje dotyczące muzeów podpowiedział Sienkiewiczowi Piotr Rypson, który został zwolniony z Muzeum Narodowego w 2018 r. za rządów prawicy. W połowie stycznia objął on funkcję dyrektora Departamentu Dziedzictwa Kulturowego, który odpowiada m. im. za muzea, politykę i instytucje pamięci, w tym zagłady oraz Międzynarodową Radę Oświęcimską.
Do zadań Departamentu, którym będzie kierował Piotr Rypson, należy m. in. prowadzenie i koordynacja spraw wynikających z nadzoru ministra kultury nad muzeami oraz muzeami i instytucjami kultury działającymi w obszarze polityki pamięci, dla których minister jest organizatorem lub organem współprowadzącym.
To także obsługa Rady do Spraw Muzeów i Miejsc Pamięci Narodowej, Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej, organu opiniodawczego Prezesa Rady Ministrów, realizacja zadań ministra związanych ze sprawowaniem opieki nad pomnikami zagłady; koordynacja zadań w zakresie upowszechniania zagadnień związanych z ochroną, konserwacją i udostępnianiem zbiorów oraz współpraca w tym zakresie z organami ochrony zabytków i instytucjami kultury wyspecjalizowanymi w opiece nad zabytkami; prowadzenie spraw dotyczących symboli państwowych RP; opiniowanie stanu opieki nad pomnikami zagłady oraz muzeami walk i martyrologii.
ja
Na zdjęciu Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, fot. PAP/Adam Warżawa
Czytaj także:
Inne tematy w dziale Kultura