- Polacy coraz chętniej korzystają z płatności bezgotówkowych. W tegorocznym badaniu zanotowaliśmy wzrost o prawie 5 pkt proc. w porównaniu do 2022 roku. Obecnie ponad 38 proc. Polaków rozlicza się bezgotówkowo zawsze, kiedy ma taką możliwość. Blisko 23 proc. robi to kilka razy w tygodniu, a prawie 14 proc. raz w tygodniu. Podobnie jak w poprzedniej edycji badania najrzadziej bezgotówkowo płacą osoby najstarsze. Warto jednak zaznaczyć, że 44 proc. respondentów powyżej 70 lat rozlicza się regularnie bezgotówkowo i jest to wzrost o 4 pkt proc. w porównaniu do poprzedniej edycji badania. To pokazuje, że również starsze osoby przekonują się do płatności bez użycia gotówki – wyjaśnia Krzysztof Polończyk, prezes Fiserv Polska S.A., właściciela marki PolCard.
Wtedy rzadziej korzystamy z gotówki
Im większa miejscowość tym rzadziej używamy gotówki. Aż 84 proc. mieszańców miast powyżej 250 tys. docenia transakcje kartą telefonem bądź zegarkiem i regularnie z nich korzysta. Mniejszą popularność można zauważyć na wsiach, natomiast nadal jest to aż 67 proc. , to wzrost o 7 proc. w porównaniu z rokiem 2022.
- Warto zauważyć, że aż 86 proc. osób, które ukończyły studia wyższe preferuje płatności bezgotówkowe. W ten sposób rozlicza się również 77 proc. badanych z wykształceniem średnim i policealnym oraz ponad połowa (53 proc. )respondentów posiadających wykształcenie podstawowe. Najczęściej bez użycia gotówki rozliczają się osoby zarabiające między 4000 a 4999 zł netto, najrzadziej natomiast te, których dochód wynosi najmniej, czyli do 2000 zł netto – mówi Krzysztof Polończyk.
Pierwsze karty płatnicze
Na świecie karta płatnicza funkcjonuje od końca lat 50-tych XX wieku. W Polsce pierwsze karty płatnicze pojawiły się jako egzotyczny element skierowany do cudzoziemców, w końcówce lat 60-tych, a możliwości płatności nimi były bardzo ograniczone. Prawdziwy rozwój kart płatniczych dla Polaków nastąpił dopiero po 1989 roku.
Bank Pekao S.A. wyemitował kartę dla klientów indywidualnych dopiero w 1991 roku. Była to karta bankomatowa połączona z rachunkiem oszczędnościowym posiadacza. W lutym 2015 roku został uruchomiony BLIK. To nowoczesny sposób wykonywania płatności bezgotówkowych. Powstał z inicjatywy spółki Polski Standard Płatności. Jej udziałowcami było 6 banków: Alior Bank, Bank Millennium, ING Bank Śląski, mBank, Santander Bank Polska (wcześniej BZ WBK) i PKO BP.
Tomasz Wypych
Komentarze
Pokaż komentarze (17)