Do pracy najbardziej motywuje nas wynagrodzenie
Jak wynika z badania serwisu CVeasy.pl przeprowadzonego z Elephate, do pracy najbardziej motywują nas wysokość wynagrodzenia, dobra atmosfera w zespole oraz zakres zadań. Dalej są odnoszone sukcesy i perspektywa awansu. 80 proc. pracę najczęściej traktuje jako obowiązek, połowa widzi w niej swoją pasję, a 40 proc. nawet misję. Tylko co 7. osoba obejmuje wymarzone stanowisko, ale łącznie połowa zdołała zrealizować swoje zawodowe aspiracje. Nieco częściej są to mężczyźni (53 proc.) niż kobiety (49 proc.). Najwięcej spełnionych osób znajdziemy wśród kierowników, prezesów i dyrektorów wyższego szczebla.
Młode osoby tak często wypalają się zawodowo jak doświadczeni pracownicy
Osoby z najkrótszym stażem pracy, zaliczające się do przedziału wiekowego 18-24 lat, deklarują wypalenie zawodowego tak samo często (42 proc.) jak pracownicy, którzy przekroczyli 55. rok życia (44 proc.). Żaden ankietowany powyżej 65. roku życia nie odczuł wypalenia zawodowego. To jedyna grupa wiekowa, która może poszczycić się stałym utrzymaniem chęci do pracy. Być może w części przypadków wynika to z zatrudnienia przez całe lata w jednej firmie.
Psycholog radzi: Na kryzys reagujmy od razu
Istotne jest reagowanie na pierwsze oznaki kryzysu w chwili ich wystąpienia, a nie dopiero, gdy sytuacja stanie się nie do zniesienia.
- Warto zwrócić uwagę na takie symptomy, jak: brak motywacji, zniechęcenie, większa drażliwość czy poczucie wyczerpania. Praca to nie tylko sposób zarobku, ale często styl życia, który prowadzimy. Warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czy to, że np. pracuję online, rzeczywiście mi służy, jeśli czerpię radość i energię z bezpośrednich spotkań z ludźmi, a może preferuję zadania wymagające skupienia, a warunki pracy w zatłoczonym biurze mnie w tym nie wspierają - mówi psycholog Michał Murgrabia.
Wśród Europejczyków jesteśmy narodem najczęściej zmagającym się z wypaleniem zawodowym. Według Instytutu Gallupa w 2022 roku 40 proc. ankietowanych z ponad 140 krajów przyznało, że doświadczało znacznego stresu w ciągu ostatnich dni przed badaniem. W Polsce aż 62 proc. obywateli odczuwa stres przynajmniej raz w tygodniu. W Unii Europejskiej prawie połowa pracowników uważa, że stres jest powszechnym zjawiskiem w ich miejscu pracy, a w Stanach Zjednoczonych ponad 30 proc. pracowników wskazywało pracę jako przyczynę ciągłego stresu.
Praca pochłania nas nawet podczas urlopu
- Wypalenie zawodowe dobrze opisuje pewna metafora. Człowiek idący ulicą zobaczył trzech mężczyzn pracujących na budowie. Postanowił zapytać, co robią. Pierwszy z nich odpowiedział, że kładzie cegły, drugi, że buduje ściany, a trzeci, że buduje katedrę. Jeśli ktoś ma taką perspektywę, że jedyne, co robi, to kładzie cegły, czyli nie widzi większego sensu i celu swojej pracy, to w przypadku takiej osoby wypalenie zawodowe jest dużo bardziej prawdopodobne – twierdzi dr Agnieszka Golińska, psycholożka, adiunkt na Wydziale Nauk Społecznych w Warszawie Uniwersytetu SWPS.
Tomasz Wypych
Czytaj dalej:
- Pacjenci dostaną po kieszeni. Przez problemy prywatnych gabinetów lekarskich
- Połączenie Lotosu i Orlenu. Prokuratura wszczęła śledztwo
- Palikot ponownie ośmiesza Magdę Gessler. Jest oświadczenie celebrytki
- Kolejne kłopoty Macieja Wąsika. Niedługo zapadnie wyrok
Komentarze
Pokaż komentarze (16)