To najpopularniejsze imiona dla dzieci. Oto ranking

Redakcja Redakcja Obyczaje Obserwuj temat Obserwuj notkę 17
"Ten, który zwycięża dla ludu" to najpopularniejsze imię nadawane dzieciom w Polsce. Dziewczynkom najczęściej dawano na imię "Mądrość". Oto ranking za 2023 rok.

Styczeń to czas podsumowań tego, co wydarzyło się w poprzednim roku. Właśnie sprawdzono, jakie imiona wybieraliśmy dla dzieci w 2023 r.? Czy były to imiona tradycyjne, czy może nowoczesne.

Imiona nadawano od niepamiętnych czasów. Działo się tak we wszystkich kulturach, bez względu na długość i szerokość geograficzną, czy panujący ustrój. Ta powszechność nadania imion jest oczywista, bo to przecież najprostszy sposób wyróżnianie, a w zasadzie odróżnianie od siebie ludzi. Imię, które dostajemy towarzyszy nam przez całe życie i jest słowem, które najczęściej słyszymy. Rzadko zdarza się by ktoś chciał zmienić imię, jakie otrzymał zaraz po narodzeniu. Teraz, coraz mniej jest to widoczne, bo imię stało się po prostu wymawianym „słowem”, ale kiedy powstawało miało znacznie i opisywało cechy osoby, które miała je nosić, moment, w którym powstała albo miejsce, w którym je stworzono. 


Tradycyjne czy pomysłowe imiona? 

Niektórzy uważają, że praktycznie każde imię to swego rodzaju wróżba, przesłanie, błogosławieństwo czy życzenie mające zapewnić osobie je noszącej opiekę i pomoc sił wyższych. Już w najdawniejszych czasach akt nadania imienia był bardzo ważny zarówno dla rodziców jak i dziecka, w związku z czym wykształciły się różne obyczaje z tym związane. W Polsce, dopóki nie przyjęliśmy chrześcijaństwa w X wieku nosiliśmy tylko słowiańskie imiona.

Zofia i Nikodem to najpopularniejsze imiona ubiegłego roku. Od kilku lat czołówka rankingu najchętniej wybieranych imion pozostaje bez zmian. Pamiętajmy jednak o tym, że ewolucja popularności imion wiąże się ze zmianami trendów społecznych i kulturowych. Imiona, które kiedyś królowały, mogą chwilowo tracić popularność na rzecz tych nowoczesnych, by potem powrócić ze zdwojoną siłą. Informacje na temat nadawanych imion są publikowane na portalu dane.gov.pl.

Klasyczne imiona charakteryzują się ponadczasową elegancją. Wielu rodziców w imionach upatruje też dodatkowego znaczenia, stającego się niejako dobrą wróżbą dla ich dziecka.

Ostatnie lata przyniosły silny zwrot ku tradycji. Imiona, które 20 lat temu uznawano za przebrzmiałe, są teraz na liście najpopularniejszych. Podobnie jak w poprzednim półroczu najpopularniejszym imieniem dla chłopca był Nikodem, oznaczające „tego, który zwycięża dla ludu”. To pochodzące z greki imię zostało nadane aż 6532 razy.  


Ranking najpopularniejszych imion żeńskich

Dziewczynkom najchętniej nadawano imię Zofia, oznaczające „mądrość”. Tylko w ubiegłym roku rodzice wybrali je dla swoich córek 4968 razy. Ważne miejsca zajęły też historyczne imiona, takie jak Antonii (5663 razy), Maria (3137 razy), Jan (5638 razy), czy Aleksander (5625 razy).

Ranking najpopularniejszych imion przedstawia się następująco. Dla dziewczynek top 10 imion dla przez cały ubiegły rok to r.

1. Zofia – 4968

2. Zuzanna – 4800

3. Laura – 4602

4. Hanna – 4565

5. Maja – 4461

6. Julia – 4254

7. Oliwia – 3846

8. Pola – 3692

9. Alicja – 3593

10. Maria – 3137 


Ranking męskich imion

Natomiast w przypadku dziewczynek pierwsza dziesiątka imion nieco zmieniała się w czasie 2023roku dlatego dla porównania w nawiasie podajemy pozycję imienia w pierwszej połowie 2023 roku. Pozostałe imiona zachowały swoją pozycję z poprzedniego rankingu:

1. Nikodem – 6532

2. Antoni – 5663

3. Jan – 5638

4. Aleksander – 5625

5. Franciszek – 4965

6. Leon – 4916

7. Jakub – 4474

8. Ignacy – 4166 (awans o jedną pozycję)

9. Mikołaj – 4081 (spadek z miejsca 8.)

10. Stanisław – 3874

W polskich statystykach widać stały, systematyczny wzrost popularności imion o międzynarodowym charakterze. Pochodzące z kultur anglosaskich imię Mia nadano w Polsce aż 1232 razy, a imię Natan (o hebrajskich korzeniach) otrzymało 1065 chłopców. Na popularności zyskuje też imię Sofia, obcojęzyczna wersja naszej rodzimej Zosi. W ciągu ostatniego roku nadano je 393 razy. 


Fot. zdjęcie ilustracyjne/Pixabay

Tomasz Wypych 

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj17 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (17)

Inne tematy w dziale Rozmaitości