Mariusz Krukowski zastąpi Jacka Kurskiego w Banku Światowym – wynika z informacji Business Insider Polska. Jego nominacja do Waszyngtonu została już podpisana przez ministra finansów Andrzeja Domańskiego.
Znamy nazwisko następcy Kurskiego w Banku Światowym
Krukowski to wieloletni urzędnik i dyplomata, obecnie jest głównym doradcą w Europejskim Banku Inwestycyjnym w Luksemburgu.
Jak pisze Business Insider Polska, w Banku Światowym źle odbierano fakt, że Polska wysłała do Waszyngtonu polityka bez większego doświadczenia i wiedzy na temat potrzeb nie tylko rządu, ale i krajów, których interesy reprezentujemy. W Banku Światowym należymy bowiem do konstytuanty ze Szwajcarią, Azerbejdżanem, Kazachstanem, Kirgistanem, Serbią, Tadżykistanem, Turkmenistanem i Uzbekistanem.
Jacek Kurski tuż po odejściu z TVP został powołany przez NBP na Alternate Executive Director szwajcarsko-polskiej konstytuanty w Grupie Banku Światowego w Waszyngtonie. Dla Koalicji Obywatelskiej były prezes TVP to "symbol upartyjnienia telewizji publicznej i uczynienia z niej tuby propagandowej PiS" i jedną z pierwszych decyzji nowego rządu było odwołanie go z funkcji.
Szef resortu finansów zdecydował teraz, że postawimy na urzędnika z wieloletnim doświadczeniem w dyplomacji oraz międzynarodowych instytucjach finansowych. — Minister Domański podpisał nominację na to stanowisko dla Mariusza Krukowskiego — twierdzi informator Business Insider Polska.
Kim jest Mariusz Krukowski
Krukowski to absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Łódzkim i Krajowej Szkoły Administracji Publicznej.W latach 2007-2008 pracował w Ministerstwie Finansów w departamencie Unii Europejskiej.
Później trafił do stałego przedstawicielstwa Polski przy UE jako radca. Podczas naszej prezydencji unijnej w drugiej połowie 2011 r. przewodniczył Komisji Budżetowej. Następnie trafił do biura Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) w Brukseli.
W sierpniu ubiegłego roku przeniósł się do centrali unijnego banku w Luksemburgu i objął stanowisko głównego doradcy. Do jego obowiązków należało m.in. koordynowanie strategii EBI wobec Rosji i Chin oraz wsparcia pomocy banku dla Ukrainy.
ja
Na zdjęciu Siedziba Banku Światowego, fot. Wikipedia
Czytaj też:
Inne tematy w dziale Gospodarka