W niedzielę 21 stycznia obchodzimy Dzień Babci. To idealny czas, by podziękować swoim babciom za wszelką pomoc oraz troskę. Z tej okazji Sejm i Senat zostały otwarte dla zwiedzających i przygotowano masę atrakcji. W poniedziałek obchodzić będziemy z kolei Dzień Dziadka.
Dzień Babci i Dziadka w Polsce
W Polsce Dzień Babci i Dzień Dziadka obchodzimy kolejno: 21 i 22 stycznia. W tych dniach przede wszystkim uhonorowujemy swoich dziadków i dziękujemy za wszelką troskę i włożony trud w wychowanie. Wnuki składają także życzenia. Co ciekawe, te święta w Polsce nie są dość stare.
Pierwszy pomysł na utworzenie Dnia Babci pojawił się w tygodniku "Kobieta i Życie” w 1964 roku, za sprawą wystąpienia Mieczysławy Ćwiklińskiej jako babci w sztuce "Drzewa umierają stojąc". Rok później inicjatywę promował "Express Poznański”, a w 1966 r. "Express Wieczorny” ogłosił dzień 21 stycznia "dniem babci”. Później powstała również tradycja obchodzenia Dnia Dziadka.
Uznaje się, że Dzień Dziadka to święto, które zostało przeniesione prawdopodobnie z Ameryki w latach osiemdziesiątych XX wieku.
Sejm i Senat otwarty dla zwiedzających
W niedzielę Sejm i Senat zostaną otwarte dla zwiedzających z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka w godzinach 10:00-17:00.
W Senacie zobaczyć będzie można m.in. Salę Obrad Plenarnych Senatu, foyer oraz salonik recepcyjny marszałek Senatu, w którym przyjmowane są m.in. głowy państw, ambasadorowie i zagraniczni goście. Będzie można także zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie w fotobudce, zobaczyć wystawę o Wiesławie Chrzanowskim, marszałku Sejmu I kadencji, a potem senatorze IV kadencji, a zwiedzaniu będzie towarzyszyła muzyka z lat 80'.
Z kolei w Sejmie zobaczyć będzie można m.in. hall główny, kuluary, gabinet marszałka Sejmu, a z sejmowej z sejmowej galerii będzie też można spojrzeć na Salę Posiedzeń Sejmu. Dodatkowo kancelaria Sejmu zapowiedziała specjalne atrakcje, "które niczym magiczny wehikuł czasu przeniosą zwiedzających w czasy dzieciństwa naszych dziadków". Będzie można zobaczyć wystawę "Dzieciństwo naszych dziadków w obiektywie" oraz wziąć udział w quizie z nagrodami, dotyczącym życia w PRL
Sejm i Senat zachęcają szczególnie babcie i dziadków z wnukami, a także całe rodziny do zwiedzania. Osoby pragnące zwiedzić budynki parlamentu muszą jedynie zabrać ze sobą dokument tożsamości i zgłosić się do działu przepustek zlokalizowanego przy ulicy Wiejskiej.
Życzenia od pary prezydenckiej
Swoje życzenia wszystkim babciom i dziadkom złożyła również para prezydencka. "Kochane Babcie i Kochani Dziadkowie, Szanowni Państwo! Z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka składamy najserdeczniejsze gratulacje i życzenia" – napisali prezydent Andrzej Duda i pierwsza dama Agata Kornhauser–Duda.
Prezydent i pierwsza dama podziękowali za troskę o wnuki i prawnuki, za uwagę i oddanie w opiece nad najmłodszymi, za wspieranie, chronienie i wprowadzanie ich w dorosłość, a także za mądrość płynącą z życiowego doświadczenia. "Dziękujemy z całego serca za promienny uśmiech i dobre słowo oraz życzliwość i wyrozumiałość" - dodali.
"Niech rodzinne ciepło i miłość, które Państwa otaczają, będą powodem do radości na co dzień, niech rozwiewają wszelkie troski i zmartwienia. Wszystkiego najlepszego!" - podsumowali.
Na świecie jest trochę inaczej
Warto podkreślić, że w wielu innych państwach na świecie, Dzień Babci i Dziadka, nie jest rozdzielony na dwa dni, tak jak jest to w Polsce. W Rosji np. obchodzone jest od 2009 roku rodzinne święto – "Dzień babci i dziadka”.
Podobnie, jak na wschodzie jest również w USA i Kanadzie. Odpowiednikiem dni dziadka i babci jest Narodowy Dzień Dziadków. W USA jest to święto oficjalnie zatwierdzone przez Kongres i prezydenta, ustanowione w 1978 roku przez Jimmy’ego Cartera na pierwszą niedzielę po Święcie Pracy "Labour Day", które obchodzone jest w pierwszy poniedziałek września zarówno w USA, jak i Kanadzie.
W Wielkiej Brytanii obchodzony jest "National Grandparents Day", który przypada na pierwszą niedzielę października. Z kolei Włosi ten dzień świętują 2 października, Brazylijczycy - 26 lipca, a w Meksyku obchodzone jest 28 sierpnia.
MP
Dzień Babci i Dziadka. Fot. Pixabay
Czytaj dalej:
Inne tematy w dziale Kultura