Pełnomocnik rządu ds. CPK Maciej Lasek nie zatrzymuje się. Po odwołaniu rady nadzorczej spółki Centralny Port Komunikacyjny, przyszedł czas na jej prezesa Mikołaja Wilda. Stanowisko prezesa na trzy miesiące przejmie przewodniczący rady nadzorczej spółki Filip Czernicki.
Zmiany w CPK, Wild się żegna
Jak przekazała PAP spółka Centralny Port Komunikacyjny (CPK), w piątek, 19 stycznia, rada nadzorcza odwołała dwóch członków trzyosobowego zarządu spółki: prezesa Mikołaja Wilda, który szefował spółce od grudniu 2019 r. i Radosława Kantaka odpowiadającego za inwestycje kolejowe. W zarządzie spółki pozostał Andrzej Alot, który odpowiada za sprawy finansowe.
"Przewodniczący rady nadzorczej Filip Czernicki został oddelegowany na okres trzech miesięcy do pełnienia funkcji prezesa zarządu" - podała PAP spółka CPK. Jednocześnie rada nadzorcza zdecydowała o ogłoszeniu konkursu na członka zarządu i wybrała ze swojego grona Adama Sanockiego jako sekretarza.
"Moim następcom życzę powodzenia w dalszej realizacji tego unikalnego przedsięwzięcia" - napisał na platformie X Mikołaj Wild.
Nowy prezes w drodze konkursu
Zmiany w piątek w zarządzie zapowiedział wcześniej w rozmowie z PAP wiceminister funduszy i polityki regionalnej, pełnomocnik rządu ds. CPK Maciej Lasek. "Rada zbiera się dzisiaj i dzisiaj też nastąpią pierwsze zmiany w zarządzie. Potrzebny jest klimat nowego otwarcia i znalezienie dla spółki właściwych kierunków działania" - powiedział.
Wiceminister podkreślił jednocześnie, że docelowo zarząd spółki zostanie wyłoniony w drodze konkursu. "Przepisy spółki przewidują tymczasowe oddelegowanie do zarządu członka rady nadzorczej do czasu rozstrzygnięć konkursowych" - powiedział. Przypomniał, że z tej pierwszej możliwości skorzystał odwołany już prezes CPK Mikołaj Wild.
Nowa rada nadzorcza CPK
Lasek w środę, 17 stycznia, działając jako Zgromadzenie Wspólników Centralnego Portu Komunikacyjnego, powołał nową radę nadzorczą spółki. W jej skład weszli: przewodniczący Filip Czernicki, jego zastępca Andrzej Ilków, a także Adam Sanocki i Magdalena Jaworska-Maćkowiak.
Spółka Centralny Port Komunikacyjny została powołana do przygotowania i realizacji Programu wieloletniego Centralnego Portu Komunikacyjnego, obejmującego m.in. budowę nowego lotniska centralnego dla Polski oraz inwestycji towarzyszących - m.in. linii kolejowych, dróg ekspresowych i autostrad.
Ogromne inwestycje
Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią, który ma zintegrować transport lotniczy, kolejowy i drogowy. W ramach tego projektu w odległości 37 km na zachód od Warszawy, na obszarze ok. 3 tys. hektarów ma być wybudowany port lotniczy.
W skład CPK mają wejść też inwestycje kolejowe: węzeł przy porcie lotniczym i połączenia na terenie kraju, które mają umożliwić przejazd między Warszawą a największymi polskimi miastami w czasie nie dłuższym niż 2,5 godz. CPK jest w 100 proc. własnością Skarbu Państwa.
MP
Mikołaj Wild odwołany z funkcji prezesa CPK. Fot. X/CPK
Czytaj dalej:
Inne tematy w dziale Gospodarka