fot. PAP/Tomasz Gzell
fot. PAP/Tomasz Gzell

Unijny komisarz w Polsce. Wymowny prezent Bodnara, zrobił to w kontrze do Ziobry

Redakcja Redakcja UE Obserwuj temat Obserwuj notkę 90
W MS odbyła się wspólna konferencja prasowa ministra sprawiedliwości, prokuratora generalnego Adama Bodnara oraz komisarza Unii Europejskiej ds. sprawiedliwości Didiera Reyndersa. Unijny urzędnik otrzymał od przedstawiciela rządu prezent. Wcześniej podobny dostał od Zbigniewa Ziobry, ale jest pewna subtelna różnica.

Prezent Ziobry i prezent Bodnara

W 2021 roku ówczesny minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro podarował Reyndersowi dwa zdjęcia obrazujące historię zniszczonej przez nazistowskie Niemcy Warszawy.

- Pozwoliłem sobie już w warstwie rozmowy rzeczowej, która przebiegała w bardzo dobrej atmosferze, nawiązać do symboliki tych zdjęć i tego miejsca - pokazując, że Polacy są i będą zawsze bardzo wrażliwi na zasadę równego traktowania i szanowania poszczególnych państw wewnątrz wspólnoty europejskiej -  mówił wtedy szef resortu sprawiedliwości.


Dziś unijny komisarz również otrzymał zdjęcie, które ma być symbolem "odbudowanej Warszawy dzięki środkom unijnym". Widzimy na nim współczesne drapacze chmur.


Bodnar: Przygotujemy mapę drogową ws. praworządności

Na konferencji prasowej po spotkaniu z unijnym komisarzem ds. sprawiedliwości Didierem Reyndersem Bodnar powiedział, że to, co jest dla niego najważniejsze, to ciągłe zapewnienie, że pozostajemy w dialogu z Komisją Europejską. - Wypełniamy kolejne kroki prowadzące do tego, aby zrealizować "kamienie milowe". (...) Nam nie zależy tylko i wyłącznie na tym, żeby wypełnić "kamienie milowe" związane z Krajowym Planem Odbudowy, ale nam przede wszystkim zależy na odbudowie praworządności dla obywateli, dla respektowania wartości konstytucyjnych" - podkreślił szef MS.


Bodnar podkreślił, że cieszy się, że mógł przy okazji spotkania z komisarzem też porozmawiać o tym, co "gdzieś nad nami jaką Polską wisi, a mianowicie na temat zobowiązań wynikających z art. 7 Traktatu UE", czyli procedury politycznej, która polega na tym ciągłym nadzorze nad Polską w kontekście niewypełniania standardów praworządności".

- Będziemy przygotowywali kolejne dokumenty, które będą pokazywały mapę drogową, w jaki sposób chcemy doprowadzić do tego, że po prostu zamkniemy ten temat i za jakiś czas w Polsce będziemy się zajmowali przede wszystkim takimi bieżącymi sytuacjami życia codziennego, i nie będziemy mówili o przywracaniu praworządności, tylko po prostu ta praworządność w którymś momencie w Polsce nastąpi - powiedział Bodnar.

Zwrócił uwagę, że "jednym z elementów tego przywracania będzie także między innymi rozdzielenie urzędu Ministra Sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego". - To jest także jedna z tych rzeczy, która jest dla nas bardzo istotna - dodał.

Bodnar powiedział też, że rozmawiał z Reyndersem na temat dalszej drogi w kierunku dojścia do polskiego członkostwa w Prokuraturze Europejskiej. Minister poinformował przy tym, że pod koniec stycznia wizytę w Polsce złoży Laura Kövesi, która - jak mówił - jest Prokuratorem Europejskim.

Reynders zadowolony z odbudowywania praworządności w Polsce

Komisarz ds. sprawiedliwości podkreślił z kolei, że Komisja Europejska jest w pełni zaangażowana w zapewnienie wsparcia dla polskiego rządu w zakresie przywracania praworządności. - Widzimy, że nowy rząd jest w pełni zdeterminowany do tego, by odbudować praworządność w Polsce - powiedział Reynders.

Jak mówił, "jest to zmiana, która jest serdecznie przyjmowana". - Fundamentalne wartości UE są dla nas bardzo ważne, dlatego bardzo ważne jest, byśmy pozostali przywiązania do tych wartości, ponieważ to właśnie czyni nas Europejczykami - mówił komisarz.


Dodał, że KE dostrzega także chęć Polski do przyłączenia się do Prokuratury Europejskiej. - Jest to krok, na który czekaliśmy ze względu na to, że gwarantuje, że budżet Unii Europejskiej będzie w Polsce odpowiednio chroniony przed oszustwami - powiedział.

Podkreślił, że "w szczególności jest zadowolony z rozmowy, jaką prowadził z ministrem Bodnarem". - Dzisiaj rozmawialiśmy o tym, co trzeba zrobić po to, by przywrócić praworządność w Polsce, a także doprowadzić do tego, żeby procedura z art. 7 (Stwierdzenie przez Radę UE ryzyka poważnego naruszenia przez państwo członkowskie wartości UE - PAP) została zakończona. Jestem przekonany, że Polska może w pełni przywrócić swoją pozycję państwa przestrzegającego praworządności - ocenił.

- Mam nadzieję, że wkrótce będziemy w stanie przedstawić pozytywną ocenę pierwszego wniosku o płatność. Jestem bardzo zadowolony z tego, że polskie władze są zdeterminowane do przywrócenia w Polsce praworządności po to, żeby zagwarantować pełną zgodność z przepisami nie tylko polskiej konstytucji, ale także wymogami Unii Europejskiej i Europejskiej Konwencji Praw Człowieka - powiedział.

ja

Na zdjęciu minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar i komisarz UE Didier Reynders, fot. PAP/Tomasz Gzell

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj90 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (90)

Inne tematy w dziale Polityka