PKO Bank Polski ostrzega swoich klientów przed blokadą konta bankowego. Fot. Marco Verch, Flickr, (CC BY 2.0)
PKO Bank Polski ostrzega swoich klientów przed blokadą konta bankowego. Fot. Marco Verch, Flickr, (CC BY 2.0)

Największy polski bank wydał pilny komunikat. Klienci mogą stracić dostęp do swoich kont

Redakcja Redakcja Pieniądze Obserwuj temat Obserwuj notkę 11
W 2023 roku PKO Bank Polski ostrzegał swoich klientów w komunikacie przed założeniem blokady na konto bankowe. PKO BP w styczniu 2024 roku ponawia ostrzeżenie. Z powodów bezpieczeństwa klienci wszystkich banków muszą się liczyć z ograniczeniami dostępu do pieniędzy. Także klienci Santander, ING Bank Śląski, Alior Bank czy mBank.

PKO Bank Polski ostrzega swoich klientów przed blokadą konta bankowego

PKO Bank Polski ostrzega swoich klientów przed blokadą konta bankowego. Trzeba jednak pamiętać, że w 2024 roku wymiana dowodów osobistych to konieczność szerokiego grona osób. W 2024 roku o wymianie dowodu osobistego z powodu dezaktualizacji dokumentu musi pamiętać 2,7 mln Polaków. Ale to dotyczy nie tylko klientów PKO BP. Wśród nich również osoby, które mają kontaw Santanderze, mBanku, Alior Banku czy Cedit Agricole - przypomina Interia.

„Jeśli dokument tożsamości, który masz podany w banku, stracił ważność, po 30 dniach ze względów bezpieczeństwa częściowo zablokujemy Ci dostęp do aplikacji IKO i serwisu iPKO” - podał PKO BP w komunikacie do klientów.


Nie tylko PKO BP. Inne Banki ostrzegają przed blokadą konta i podają termin

Inne banki gwarantują klientom podobny termin jak PKO BP.

W ING Banku Śląskim od momentu ograniczenia możliwości realizacji transakcji klient ma 30 dni na aktualizację dokumentu tożsamości, o czym również jest informowany w otrzymywanej korespondenci.

Co się stanie, jeśli klient nie dopełni tej ważnej formalności?

PKO BP po upływie 30 dni od zdezaktualizowania się przypisanego do konta dowodu osobistego wprowadza blokady na koncie, ale nie blokuje go całkowicie. 

Ograniczenia dotyczą przede wszystkim zarządzania środkami finansowymi.

Klient PKO BP z częściowo zablokowanym kontem bankowym, nie będzie miał dostępu do:

  • zlecania przelewów;
  • historii transakcji;
  • składania wniosków;
  • zawierania umów online.

PKO BP nie zablokuje konta całkowicie. Cyberoszuści mogą tak twierdzić

Żaden bank nie zablokuje całkowicie konta swoim klientom. Trzeba to wiedzieć również po to, by ustrzec się przed oszustami, którzy mogą straszyć klientów banku taką perspektywą.

Banki włączą blokadę poszczególnych funkcjonalności na koncie. Biuro prasowe Alior Banku podkreśla, że w przypadku utracenia ważności przez dowód osobisty czy inny dokument tożsamości przypisany do konta, zwiększa intensywność komunikatów dotyczących wymaganej aktualizacji danych, ale w żadnym wypadku nie blokuje kont klientów, którzy mają nieważne dokumenty.


Wszystkie banki ostrzegają klientów, że dowód tożsamości traci ważność

Podobnie jak PKO BP, także inne banki ostrzegają wcześniej klientów, że dowód tożsamości traci ważność. 

Santander wysyła powiadomienia w swojej aplikacji mobilnej do klientów, którym za 90 dni skończy się ważność dokumentu. Później ten komunikat ponawia bliżej upłynięcia terminu ważności dokumentu na 60 dni przed wygaśnięciem dowodu osobistego.

Z kolei PKO BP przypomina o wymianie dowodu osobistego również podczas wizyty w  punkcie stacjonarnym. 

W aplikacji mobilnej ostrzega także bank Millenium. „Na 60 dni przed upływem terminu informacja pojawia się po zalogowaniu do aplikacji mobilnej i serwisu internetowego Millenet” - podaje biuro prasowe banku Millennium.

Konto w banku. Warto zaktualizować numer telefonu

Dla właściwej obsługi konta bankowego konieczne jest przypisanie do niego nie tylko właściwego dokumentu tożsamości, ale aktualny powinien być także numer telefonu. Brak aktualnego numeru telefonu jednak nie spowoduje blokady konta bankowego. 


Aktualizacja dowodu osobistego w banku - jak to zrobić

Wszystkie banki umożliwiają aktualizację danych na trzy sposoby:

  • online w aplikacji banku (np. w przypadku PKO BP to IKO lub serwis iPKO);
  • telefonicznie;
  • osobiście w oddziałach banku, w którym klient ma konto.

Banki uznają uznają także mDowód osobisty

mDowód z aplikacji Ministerstwa Cyfryzacji mObywatel 2.0, jest uznawany przez banki od września 2023. Jest przydatny w trakcie zawierania umów, wypłat, potwierdzania przelewów.

W PKO BP możliwość legitymowania mDowodem wprowadzono już 28 sierpnia 2023.

UWAGA! mDowód nie jest tym samym, co fizyczny dowód osobisty. To równoważny dokument tożsamości, ale nie ten sam w formie elektronicznej. Obydwa dokumenty różnią się serią i numerem, datą wydania i datą ważności. Poza tym mDowodem posługiwać można się tylko w Polsce.

KW

na zdjęciu: PKO Bank Polski ostrzega swoich klientów przed blokadą konta bankowego. Fot. Marco Verch, Flickr, (CC BY 2.0)

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj11 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (11)

Inne tematy w dziale Gospodarka