Zagraniczni specjaliści pracujący w Polsce są bardziej zadowoleni z pracy w naszym kraju niż my. Różnica jest ogromna.
Obcokrajowcy zadowoleni z pracy w Polsce
Polska znajduje się w czołówce rankingu państw najbardziej przyjaznych do pracy dla osób posługujących się językiem angielskim. Firmy działające w Polsce uzyskały od zagranicznych pracowników aż 70,8 proc. pozytywnych recenzji w serwisie Glassdoor, amerykańskim portalu, na którym obecni i byli pracownicy anonimowo recenzują firmy.
Także platforma edukacyjna Preply, która sprawdziła poziom zadowolenia z pracy w ponad 58 tysiącach firm działających w 45 krajach OECD, zakomunikowała, że nasz kraj trafił do czołówki krajów przyjaznych anglojęzycznym ekspatom, czyli wysokiej klasy specjalistom pracującym poza granicami swojego kraju. Poziom satysfakcji z pracy w Polsce okazał się wyższy niż w Holandii, Szwecji czy Danii. Z analizy wynika też, że w każdym zakątku świata obcokrajowcy są bardziej zadowoleni ze swojej pracy niż ogólna średnia krajowa.
Polska zajęła 6. lokatę w rankingu z 70,8 proc. pozytywnych recenzji. Dla porównania przedsiębiorstwa w Holandii otrzymały 70,2 proc. pozytywnych opinii, a w Szwecji – 69,1 proc. Lepiej od nas wypadły tylko Meksyk (80,2 proc.), Niemcy (73,4 proc.), Chile (71,7 proc.), Norwegia (71,6 proc.) oraz Łotwa (71 proc.).
- Wysoki wynik, jaki uzyskała w rankingu Polska, to między innymi efekt doskonałej znajomości języka angielskiego przez Polaków. Mimo typowej dla nas skromności badania pokazują, że jesteśmy pod tym względem w światowej czołówce. Naszym zagranicznym kolegom przyjemnie się tu pracuje, bo mogą się bez problemu porozumiewać w zespole i nie czują się wykluczeni. Firmy w Polsce, a zwłaszcza korporacje działające w największych polskich miastach, chętnie wspierają środowiska międzynarodowe - zauważa Sylvia Johnson z Preply.
Obcokrajowcy doceniają pracę w Polsce bardziej niż my sami
Platforma przeanalizowała też ogólną ocenę, jaką pracownicy wystawili firmom w różnych częściach świata. Uwzględniono recenzje napisane przez ekspatów i pracowników pochodzących z danego kraju. Pod tym kątem praca w Polsce wypada już nieco słabiej, choć nadal plasujemy się w tej „lepszej” połowie świata. Ogólny odsetek przedsiębiorstw ocenianych na minimum 4 gwiazdki wynosi 36,2 proc.
Odsetek pozytywnych opinii na temat działających w Polsce firm, które pochodzą od obcokrajowców to 70,6 proc. Jak widać obcokrajowcy doceniają pracę w Polsce bardziej niż my sami. Nie jesteśmy jednak jedynym krajem, w którym występuje to zjawisko. Podobne wyniki zanotowano we wszystkich analizowanych państwach. W każdym zakątku świata ekspaci są bardziej zadowoleni ze swojej pracy niż ogólna średnia krajowa.
Meksyk najbardziej przyjaznym krajem do pracy dla obcokrajowców
Największe różnice widać w Meksyku i Stanach Zjednoczonych, gdzie ta dysproporcja wynosi ponad 47 punktów procentowych. To bardzo interesujące dane. To właśnie Meksyk jest według Preply najprzyjaźniejszym miejscem do pracy dla obcokrajowców. Z kolei z USA pochodzi cała dziesiątka przedsiębiorstw ocenianych najwyżej przez pracowników środowisk międzynarodowych (w top 3 znalazły się Google, Microsoft i Apple).
- Przyczyn tego zjawiska jest wiele. Po pierwsze ekspaci często czują większą wdzięczność wobec zagranicznych pracodawców za otrzymaną szansę, niż pracownicy pochodzący z danego kraju. Ci drudzy są bardziej wymagający. Dochodzi też niższa świadomość na temat sytuacji politycznej czy gospodarczej w państwie, przez co obcokrajowcy miewają nieco zakrzywiony obraz lokalnego rynku pracy. Po trzecie praca za granicą zazwyczaj ma swój „termin ważności”. Wiemy, że za jakiś czas wrócimy do siebie. A to sprawia, że widzimy obecne warunki pracy w jaśniejszych barwach – komentuje Sylvia Johnson.
Pierwsze miejsce w rankingu państw, które mogą się pochwalić najwyższym odsetkiem pozytywnie ocenianych pracodawców, zajęła Islandia. 53,1 proc. przedsiębiorstw w tym kraju otrzymało na Glassdoor co najmniej 4 gwiazdki. Kolejne miejsca na podium należą do Estonii i Łotwy. Polska zajęła w tym rankingu miejsce osiemnaste.
Tomasz Wypych
Zdjęcie ilustracyjne: Zagraniczni specjaliści są bardziej zadowoleni z pracy w Polsce niż my, fot. Pixabay
Czytaj także:
Inne tematy w dziale Społeczeństwo