Agnieszka Romaszewska, szefowa Biełsat TV. Fot. Mateusz Marek
Agnieszka Romaszewska, szefowa Biełsat TV. Fot. Mateusz Marek

Szefostwo Biełsat TV pod ścianą. "Odwołano nam mailem pełnomocnictwa finansowe"

Redakcja Redakcja Media Obserwuj temat Obserwuj notkę 107
Właśnie mnie i moim zastępcom odwołano mailem pełnomocnictwa finansowe, jako dyrekcji Biełsatu - napisała na Facebooku Agnieszka Romaszewska-Guzy, szefowa stacji walczącej z medialną agresją Rosji i białoruskiego reżimu Łukaszenki. Bełsat TV nadaje w językach białoruskim, rosyjskim i ukraińskim. Kanał jest częścią Telewizji Polskiej i od początku współfinansuje go polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych przy wsparciu międzynarodowych donatorów.

Pełnomocnictwa finansowe dla dyrekcji Białsatu odwołane

Właśnie mnie i moim zastępcom odwołano mailem pełnomocnictwa finansowe, jako dyrekcji Biełsatu - napisała na Facebooku Agnieszka Romaszewska-Guzy. Bełsat TV nadaje w językach białoruskim, rosyjskim i ukraińskim. Kanał jest częścią Telewizji Polskiej i od początku współfinansuje go polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych przy wsparciu międzynarodowych donatorów.



Agnieszka Romaszewska-Guzy, szefowa Biełsatu, zwraca uwagę, że uniemożliwia to obecnej dyrekcji choćby podpisywanie umów. A tym samym sparaliżuje pracę całego medium. Możliwe jednak, że Romaszewska otrzyma pełnomocnictwo od likwidatora TVP.


Czym jest Biełsat TV

Biełsat TV (biał. Белсат, ros. Белсат, ang. Belsat) to polska stacja telewizyjna nadająca w językach białoruskim, rosyjskim i ukraińskim. Została uruchomiona 10 grudnia 2007 roku. Służy rzetelnej informacji na Białorusi, promuje rodzimą kulturę i język - wbrew rosyjskiej propagandzie i interesom Rosji. Kanał jest częścią Telewizji Polskiej i od początku współfinansuje go polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych przy wsparciu międzynarodowych donatorów.

Po sfałszowanych wyborach prezydenckich na Białorusi w 2020 roku i po napaści Rosji na Ukrainę w 2022 roku Biełsat TV stał się jeszcze istotniejszym źródłem informacji o sytuacji z sąsiadującym z Polską krajem, za pośrednictwem Alaksandra Łukaszenki podporządkowanym rosyjskim interesom w Europie środkowo-wschodniej.


Program stacji jest nadawany na żywo na stronie belsat.eu, kanale stacji na platformie YouTube, a także w aplikacji VOD BelsatSmart dla telewizorów z systemami operacyjnymi Android i iOS. W aplikacji БелсатТВ dla tabletów i smartfonów z Androidem i iOS można program oglądać na żywo oraz czytać najnowsze wiadomości z dołączonymi materiałami wideo.

Biełsat jest również obecny na platformie Soundcloud. W kanale Belsat Music dostępne są nagrania utworów pochodzących z programów muzycznych stacji.

W porównaniu do lat ubiegłych zwielokrotniła się aktywność internautów na stronie firmowej stacji redagowanej obecnie w czterech językach: białoruskim, rosyjskim, angielskim i polskim. W maju 2019 roku witryna miała 1 290 042 unikalnych użytkowników i 12 083 368 odsłon według Google Analytics, nie ustępując popularnością innym, niezależnym mediom na Białorusi, np. Radiu Svaboda czy Naszej Niwie – internetowej gazecie redagowanej po białorusku. 

TVP w stanie likwidacji

W grudniu ubiegłego roku decyzją ministra kultury Bartłomieja Sienkiewicza w stan likwidacji postawiono spółki Telewizja Polska S.A., Polskie Radio S.A. oraz Polskiej Agencji Prasowej S.A.

Odwołanie pełnomocnictwa finansowego może być elementem procedury likwidacyjnej - nie wiadomo jednak, czy obecne kierownictwo Biełsatu, na czele z Agnieszką Romaszewską-Guzy, otrzyma nowe pełnomocnictwo od likwidatora. 


KE

Źródło zdjęcia: Agnieszka Romaszewska, szefowa Biełsat TV. Fot. Mateusz Marek

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj107 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (107)

Inne tematy w dziale Kultura